AEK-Λαύριο 100-67: «Ξεμπούκωσε» με 100αρα

Η ΑΕΚ είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στο Λαύριο που κατέβηκε με εννιά παίκτες με σκορ 100-67. Η Ένωση συνεχίζει έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των play-outs , με την ομάδα της Λαυρεωτικής να παραμένει στο 9-16 της βαθμολογίας.

Eξαιρετική ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και στις δυο πλευρές του γηπέδου όπως και μαρτυρά το 31-10 επιμέρους. Η ΑΕΚ έκανε ένα 17-0 με τα τρίποντα του Χολ και του Ραντλ και την κυριαρχία του Χατζηδάκη στο ζωγραφιστό και έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με διψήφιες τιμές. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ ενώ κρατούσε σταθερά την διαφορά στους 20 πόντους , ένα ξέσπασμά της (9-2) στα τελευταία λεπτά ανέβασε το χάντικαπ στους 27 πόντους (50-23) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η παραγωγικότητα της Ένωσης ήταν εξαιρετική . Τα τρίποντα του Ραντλ και η κυριαρχία του Κουζμίνσκας και του ΜακΡέι είχαν ως αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 37 πόντους (70-33) , το Λαύριο δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδρασ για την συνέχεια του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μια ξεκούραστη νίκη με σκορ 100-67.

Τα δεκάλεπτα:31-10, 50-23, 80-46, 100-67

Οn fire: Ο ΜακΡέι με 17 πόντους ΄ηταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ

Ξεχώρησαν: Ο Ραντλ με 16 πόντους και ακολούθησε ο Χατζηδάκης με 13, έν΄ω από πλευράς Λαυρίου ο Μόουρ είχε 15 πόντους και ακολούθησε ο Καστανέδα με 13.