Προμηθέας-Κολοσσός 96-73: Τρίποντη καταιγίδα και άνετοι οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας επικράτησε άνετα του Κολοσσού με σκορ 96-73 αφού ήταν καταπληκτικοί έξω από την γραμμή των 6.75 και με τον Χάμιλτον να τελειώνει το παιχνίδι με 24 πόντους με 6 τρίποντα οι Πατρινοί παραμένουν σταθερά στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Δίπλα δίπλα στο σκορ πήγαιναν οι δυο ομάδες στα μισά της περιόδου με τους Πατρινούς να προηγούνται 13-11. Έπαιξαν σπουδαίες άμυνες , έβγαλαν ενέργεια στην επίθεση και με ένα ξεσπασμα 13-4 με τα τρίποντα του Χέιλ και του Χάμιλτον και τις βολές του Κάουαν διαμόρφωσαν το 26-15 της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , Καμαριανός , Γκάουντλοκ και Παπαδάκης προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές (33-24) , με τον Προμηθέα να βγάζει αντίδραση κάνοντας ένα σερί 9-0 με τον Πλώτα και να αυξάνει την διαφορά στους 18 πόντους (42-24) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τις εύστοχες βολές του Μπραίκοβιτς σε 48-33.

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον ίδιο ζήλο και πάθος και έφτασαν να αυξήσουν την διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους (57-39). Οι Πατρινοί ,ενώ ήταν μπροστά για 15 πόντους (64-49) , είδαν την διαφορά να εξανεμίζεται πολύ με ένα 13-0 με τα τρίποντα του Περάντες και τα φλότερ του Μπραίκοβιτς με τους Ροδίτες να μειώνουν σε 68-62 , με τον Κάουαν με 4 συνεχόμενους πόντους να αυξάνει την διαφορά σε 66-62 το τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , τα συνεχόμενα τρίποντα του Πλώτα και του Κάουαν αύξησαν την διαφορά στους 12 πόντους (76-64) με τους Πατρινούς να την εκμεταλλεύονται μέχρι το τέλος και με νέα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 από τον Χέιλ και τον Χάμιλτον να επικρατούν του Κολοσσού με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 26-15,48-33,68-62,96-73

On fire: Ο Χάμιλτον με 24 πόντους έχοντας 6 τρίποντα

Ξεχώρησαν: Ο Κάουαν με 16 πόντους και ακολούθησε ο Πλώτας με 14, ενώ για τους Ροδίτες ο Μπραίκοβιτς είχε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +23 (96-73)

Οι διαιτητές: Αγραφιώτης, Τσώνος, Σκαλτσής