Μαρούσι - Καρδίτσα 91-70: Πρώτη νίκη στα play - out

Το Μαρούσι επιβλήθηκε εύκολα της Καρδίτσας με 91-70 και πέτυχε την πρώτη νίκη του στο πλαίσιο των play - out.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-0 με καλάθι του Τζούστον και 21-10 με τρίποντο του Ραντούλιτσα,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-14. Στη δεύτερη περίοδο,το καλάθι και φάουλ του Τζούστον έδωσε αέρα 16 ποντωνσ την ομάδα του (32-16). Το τρίποντο του Σάιμπερτ έριξε την διαφορά στους 7 για τους Καρδιτσιώτες και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 43-31.

Στο δεύτερο μισό,οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-2 και μείωσαν στους 4 πόντους (47-43). Η διαφορά έμεινε πέριξ των 4-7 πόντων καθόλη την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 65-57 χάρη σε βολή του Μπρίσκοου. Εκεί, το Μαρούσι με επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν με 15 (83-68) και απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα νίκης για να επικρατήσουν τελικά με 91-70.

On fire: Οι Τζούστον,Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα πέτυχαν από 17 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη.

Ξεχώρισαν: Ο Ορφέας Στασινός με 10 πόντους,5 ριμπάουντ και 5 ασίστ για τους νικητές. Για τους Θεσσαλούς ο Τέλβιν Μακ είχε 13 πόντους και ο Μπιουκάναν 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 του τελικού αποτελέσματος (91-70)

Διαιτητές: Πιτσίλκας,Μηλαπίδης, Χατζημπαλίδης