Kολοσσός-Παναθηναϊκός 74-79: Τα βρήκαν σκούρα αλλά παραμένουν πρώτοι οι πράσινοι

O Κολοσσός έβαλε δύσκολα στους πράσινους οι οποίοι κατάφεραν και κέρδισαν με σκορ 79-74 και παραμένουν έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα και για τις δυο ομάδες. Τα τρίποντα του Γκριγκόνις έδωσαν προβάδισμα στους πράσινους (5-11) με τους νησιώτες να απαντούν με τον Παπαδάκη και τον Σίτου και να μειώνουν σε 22-24 στο τέλος της περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο , την στιγμή που οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους Ροδίτες να προηγούνται 34-32, οι πράσινοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα 8-1 πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (35-40) με τον Σίτου να διαμορφώνει το 37-40 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος , ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και με ένα 8-0 κυρίως με τον Γκριγκόνις και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (37-48). Ο Πετρόπουλος ανέλαβε δράση για τον Κολοσσό και μείωσε την διαφορά και στην συνέχεια πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Περάντες έδωσαν το προβάδισμα στους Ροδίτες με σκορ 58-57. Ο Σίτου με εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 59-57 , οι νησιώτες έβγαλαν την άμυνα και ο Περάντες με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 62-57 για τους νησιώτες. Ναν και Παπαπέτρου μείωσαν στο πόντο 67-66 , με τον Μπραίκοβιτς να δίνει εκ νέου μαξιλάρι ασφαλείας στους πρασίνους 69-66 με το ρολόι να δείχνει 5' για το τέλος του ματς. Τα τρίποντα του Ναν και του Γκριγκόνις έδωσαν προβάδισμα στους πρασίνους με σκορ 71-73 , με τον Καμαριανό με εύστοχο τρίποντο να βάζει μπροστά τους νησιώτες με σκορ 74-73 με το ρολόι να δείχνει ένα λεπτό για το τέλος. Ένα 6-0 των πράσινων από την γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Λεσόρ και τον Γκριγκόνις διαμόρφωσαν το τελικό 74-79.

Τα δεκάλπετα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

Οn fire: Ο Γκριγκόνις με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Ο Λεσόρ με 15 πόντους , εν΄ω πολύ καλός ήταν και ο Ναν με 12 πόντους και 8 ασσίστ. Από τους φιλοξενούμενους ο Περάντες ήταν από τους διακριθέντες με 16 ριμπαόυντ και 7 ασσίστ και ακολούθησαν ο Μπραίκοβιτς και ο Σίτου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 των πρασίνων (37-48, 22:00)

Οι διαιτητές: Τσολάκος, Τηγάνης, Μαρτινάκος