Απόλλων Π.- ΑΕΚ 89-79: Ψυχωμένοι Πατρινοί υπέταξαν την Ένωση για δεύτερη φορά φέτος

O Aπόλλων Πάτρας παρά το γεγονός πως έχει υποβιβαστεί στην Elite League έπαιξε με πάθος και κέρδισε την ΑΕΚ με σκορ 89-79. Η Ένωση με αυτήν την ήττα  συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στην βαθμολογία των Play-Outs με δέκα νίκες όμως την καταδιώκουν Λαύριο και ΠΑΟΚ με εννιά.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Απόλλων Πάτρας στο παιχνίδι που ήταν εξαιρετικός και στις δυο πλευρές του γηπέδου με τον Πέρκινς , Μπράουν και τον Βισαρίου να δίνουν διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τέλος της περιόδου (26-13) . Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα 9-2 της Ένωσης μέσα από την ρακέτα με τον Κουζμίνσκας , τον Κουζέλογλου και τον Νετζήπογλου έριξε την διαφορά (30-22). Σαλούστρος και Μπράουν ανεβασαν ακι παλι την διαφορά στους 14 πόντους (36-22) με την ΑΕΚ να βγάζει αντίδραση στα τελευταία λεπτά και να μειώνει με τον Καράμπελα και τον Ραντλ σε 50-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύετρο μέρος , ο Απόλλωνας ήταν καταπληκτικός έξω από τα 6.75. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Σαλούστρου και του Όσμπορν ανέβασαν την διαφορά στους 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ έκανε ένα 10 -0 με τον Κουζμνίσκας και τον ΜακΡέι και έριξε την διαφορά στους εννιά (79-70), με το εύστοχο τρίποντα του Γκιουζέλη και του Πέρκινς και τις βολές του Μπράουν οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 (87-70) μέσα σε λιγα λεπτά με την ΑΕΚ να μειώνει σε 89-79 που αποτέλεσε και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.

On fire: Ο Μπράουν με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Ο Όσμπορν με 20 πόντους και ο Πέρκινς με 17 έχοντας 4 τρίποντα , ενώ για την ΑΕΚ ο Κουζμίνσκας είχε 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Ραντλ με 17

Οι διατητές:  Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Κατωτικίδης