ΑΕΚ - Μαρούσι 88-85: Ο Γούνταρτ αστόχησε και η Ένωση κέρδισε

Η ΑΕΚ επικράτησε με 88-85 του Αμαρουσίου στην πρεμιέρα των Play - Out της Basket League. Ο Γούνταρτ αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο τέλος για τους φιλοξενούμενους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 17-10 με καλάθι του Σακούρ Τζούστον,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 13-20. Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ πήρε μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα με τρίποντο του Ζώη Καράμπελα (30-29),αλλά το Μαρούσι πήρε ξανά την πρωτοπορία με καλάθι του Ραντούλιτσα (33-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-39 με καλάθι του Μπρίσκοου.

Στο δεύτερο μισό,η Ένωση προηγήθηκε με 8 με καλάθι του Κουζμίνσκας (51-43) και με εννέα μετά από τρίποντο του ΜακΡέι (61-52). Το τρίποντο του Αγραβάνη έγραψε το 66-60 της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά το Μαρούσι έτρεξε ένα σερί 9-0 για να προηγηθεί με 72-69. Το καλάθι του Γούνταρτ έκανε το 77-79,αλλά μετά από εκείνο το σημείο οι κιτρινόμαυροι έκαναν σερί 10-0 για το 87-79 παίρνοντας σαφή προβάδισμα νίκης. Το τρίποντο του Γιαννοπούλου και το καλάθι του Κόζι έριξαν σε 45" την διαφορά στους 3 (87-84) και έδωσαν ελπίδα στην ομάδα του Νίκου Βετούλα. Ο Τζούστον πήγε στις βολές,αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη αλλά ο Μακρέι πήρε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε και αυτός στην δεύτερη βολή,με τον Γούνταρτ να παίρνει το σουτ ισοφάρισης και να αστοχεί,με την ΑΕΚ να επικρατεί τελικά με 88-85.

On fire: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πέτυχε double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και συνέβαλε τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Ραντλ σκόρερε 16 πόντους και ο Μακρέι 15 και για το Μαρούσι ο Γιαννόπουλος είχε 15 και ο Τζούστον έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +9 της ΑΕΚ στα 26'35" (61-52).

Διαιτητές: Καρπάνος,Τηγάνης,Ζακεστίδης