ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-89: Το… καθάρισε στην τέταρτη περίοδο και κοιτάζει την «διαβολοβδομάδα»

Ένα δεκάλεπτο στο φινάλε ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να λυγίσει την αντίσταση του ΠΑΟΚ, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 89-73, φτάνοντας στο 19-1  και πλέον να στρέφουν την προσοχή τους στην εξαιρετικά κρίσιμη τελευταία φετινή «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά πιο δυνατά, προηγούμενος με 11-7, τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα 9-0 για το 11-16, τον δικέφαλο, όμως, να επιστρέφει και με τρίποντο του Μίχαλακ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (22-24). Τρεις βολές του ίδιου, έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 25-24, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Δύο τρίποντα των Γουίλιαμς και Γκίλμορ, έφεραν το 31-28, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το 42-42, τον Παναθηναϊκό, όμως, να κλείνει το ημίχρονο με ένα μίνι 0-4, με τους Γκραντ και Ναν, για το 42-46.

Αμφίρροπο το παιχνίδι και στο τρίτο του δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ. Το τρίποντο του Γκριγκόνις έφερε το 51-57, όμως Γκίλμορ και Τάουνς έφεραν και πάλι το ματς στο καλάθι (55-57). Ο Φρίντρικσον με 2/2 βολές πέτυχε το 58-61, όμως ο Χουάντσο με τρίποντο, διαμόρφωσε το 58-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ακόμα ένα τρίποντο του Σλούκα, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε τους «πράσινους» σε… μαξιλαράκι εννέα πόντων (58-67).  Ο Γκραντ με 2/2 βολές έφερε την ομάδα του σε διψήφιο προβάδισμα (62-73), ο Ναν ανέβασε την διαφορά στο +15 (63-78), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην νίκη με 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

Οn fire: Ο Γκραντ, με 15 πόντους και οκτώ ασίστ, ήταν ο κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Γκριγκόνις, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο Μίχαλακ είχε 14 πόντους και ο Φρίντρικσον 13 πόντους και εννέα ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Παναθηναϊκό (71-89) στο 39’

Διαιτητές:  Αγραφιώτης, Κατραχούρας, Μάνος