Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87: Στα κρίσιμα μίλησε ο Λαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός θεώρησε πως… καθάρισε το ματς στο +16 (72-56 στο 29). Το Μαρούσι απάντησε με ένα εντυπωσιακό 4-21 για το 76-77, όμως στα κρίσιμα μίλησε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης». Ο «ερυθρόλευκος» γκαρντ – φόργουορντ, σημείωσε οκτώ πόντους στα τελευταία 4’, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη 93-87, με τους Πειραιώτες, πλέον να στρέφουν την προσοχή τους στο Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών.

Με το Μαρούσι να… πυροβολεί από την περιφέρεια και τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τον Φαλ, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ (7-6). Το παλικαρίσιο καλάθι του Ραντούλιτσα μπροστά στον Φαλ, έδωσε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο Μαρούσι (7-10), με τον ίδιο να πετυχαίνει το 7-12.  Η εικόνα του Ολυμπιακού σε αυτά τα πρώτα λεπτά, δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα, που κάλεσε σε τάιμ άουτ, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ράιτ για το 14-14, το Μαρούσι, όμως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-18.

Εντυπωσιακό το Μαρούσι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους, χάρη σε ένα γρήγορο 5-0, να ξεφεύγουν με 25-18! Ο Ράιτ συνέχισε να δίνει λύσεις και σε συνδυασμό με τον Γκος που… συνδέθηκε με το καλάθι του Αμαρουσίου, έφεραν το σκορ στο 26-29. Το καλάθι του Νικολαΐδη, μπροστά στον Φαλ, διατήρησε το Μαρούσι  σε θέση οδηγού (28-31), όμως ο Γκος ήταν.. .ζεστός και με τρίποντο ισοφάρισε στους 33 πόντους. Ένα 4-0 από τους Λονγκ και Πετρούσεβ, έφερε μετά από αρκετή ώρα τον Ολυμπιακό μπροστά με 40-38,  ενώ το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε το 43-38, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 46-38, χάρη σε φόλοου του Φαλ στην εκπνοή.

Με γκολ – φάουλ του Ράιτ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Τζούστον απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 49-45, με τον Ολυμπιακό, όμως, να τρέχει ένα 6-0 που έφερε την διαφορά στο +10 (55-45). Το τρίποντο του Γιαννόπουλου μείωσε σε 55-48, με τον έμπειρο άσο να συνεχίζει να… πυροβολεί από τα 6.75 (60-53). Ο Χιλ με μεγάλο καλάθι στην λήξη της επίθεσης μείωσε σε 62-55, όμως Λονγκ και Παπανικολάου με τρίποντο, έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (67-55), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 72-59.

Το Μαρούσι μπήκε με δύο τρίποντα (74-65) στην τελευταία περίοδο… ροκανίζοντας πολύ γρήγορα το εις βάρος του -16, με τον Νικολαΐδη με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να μειώνει ακόμα περισσότερο (74-67), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το καλάθι του Στασινού για το 74-69 ήχησε σαν… συναγερμός στις τάξεις των «ερυθρόλευκων», με τον Νικολαΐδη να φέρνει το ματς στο σουτ (74-71). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Γούνταρντ με τρίποντο να μειώνει στον πόντο (76-75) και τον Ραντούλιτσα, με γκολ – φάουλ να βάζει το Μαρούσι μπροστά με 77-76, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 4-18. Η εξέλιξη του αγώνα είχε προκαλέσει μεγάλο εκνευρισμό στους γηπεδούχους, με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο. Ο Πετρούσεβ με γκολ – φάουλ έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 79-77, ενώ το λέι απ του Λαρεντζάκη έφερε τους Πειραιώτες στο +4 (81-77), ενώ ο ίδιος, με τρίποντο στα 82’’ για το 88-81… τελείωσε το παιχνίδι παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του  Γιαννόπουλου. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 93-87, που τον φέρνει στο 16-2, με το Μαρούσι να υποχωρεί στο 5-13.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-38, 72-59, 93-87

Οn fire: Ο Γκος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, με 16 πόντους.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους και πέντε ριμπάουντ είχε ο Πετρούσεβ, με τους Μήτρου – Λονγκ και Λαρεντζάκη να έχουν από 13 πόντους και τον «Λάρε» να πετυχαίνει τους οκτώ από αυτούς, όταν το παιχνίδι είχε… στραβώσει για τους «ερυθρόλευκους». Για το Μαρούσι, 25 πόντους είχε ο Χιλ, 16 πόντους και επτά ριμπάουντ ο Ραντούλιτσα και 14 πόντους ο Γιαννόπουλος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ολυμπιακό (72-56) στο 29’.

Διαιτητές:  Μαρινάκης, Λουλουδιάδης, Λεβεντάκος