Μαρούσι-Λαύριο 71-75: Νίκη ανάσα για τους μεταλλωρύχους

Σπουδαίο παιχνίδι εξελίχθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά , με την ομάδα της Λαυρεωτικής να φεύγει νικήτρια κερδίζοντας το Μαρούσι με σκορ 75-71. Το Λαύριο έφτασε έτσι τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα , ενώ η ομάδα των Βορείων Προαστίων έπεσε στο 5-12 της βαθμολογίας.

Αρκετά ισοροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του αγώνα με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω με την χαμηλότερη τιμή διαφορά (12-13) , εκεί οι φιλοξενούμενοι με τον Γόντικα και τον Μουράτο έκαναν ένα σερί 10-0 και ανέβασαν το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (12-23) , με τον Γούνταρντ με εύστοχο σουτ να διαμορφώνει το 14-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Θόρτον με τρίποντο και φάουλ διαμόρφωσε το 16-27. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με ένα καταπληκτικό 13-0 δια χειρός Γιαννόπουλου και Τζούστον γύρισαν το ματς υπέρ της ομάδας τους κάνοντας το 29-27. Το Λαύριο έτρεξε ένα 9-0 με τον Ζάρα και τον Θόρτον διαμορφώνοντας το 31-38 , με τους Αμαρουσιώτες να μειώνουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 38-42.

Στο δεύτερο μέρος, Νικολαίδης και Γούνταρντ έφερε το ματς στα ίσα (48-48) στα μισά του δεκαλέπτου , οι άμυνες ήταν ανοιχτές και για τις δυο ομάδες που ήταν αποτελεσματικές στο επιθετικό κομμάτι με το Μαρούσι να προηγείται με έναν πόντο στο τέλος της περιόδου (59-58). Στο τέλος , Γιαννόπουλος και Τζούστον μπορεί να έδωσαν προβάδισμα για τους γηπεδούχους , όμως τα τρίποντα του Ζάρα έδωσαν ξανά προβάδισμα για τους μεταλλωρύχους (65-67). Χόρχλερ και Τζάκσον εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους , όντας εύστοχοι στις δικές του επιθετικές προσπάθειες και χάρισαν την νίκη στην ομάδα τους με σκορ 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-23,38-42,59-58,71-75

On fire: Ο Θόρτον ήταν καταλυτικός με 17 πόντους ,6 ριμπάουντ και 6 ασσίστ

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Αμαρουσίου ο Γούνταρντ είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Γιαννόπουλος με 13. Από τους φιλοξενούμενους ο Μόουρ και ο Ζάρας είχαν από 10 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Αγραφιώτης, Κατραχούρας