Προμηθέας – Ολυμπιακός 57-81: «Αέρινος» Ράιτ στην άνετη νίκη των «ερυθρόλευκων»

Με τον Μόουζες Ράιτ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του στην Basket League (16 πόντοι, έξι ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του στην Πάτρα, επικρατώντας με 81-57. Στο 15-2 ανέβηκαν οι  «ερυθρόλευκοι», στο 9-7 έπεσαν οι Πατρινοί, με τις δύο ομάδες να στρέφουν την προσοχή τους στις επερχόμενες εκτός έδρας ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, με Βαλένθια και Χάποελ Χολόν αντίστοιχα.

Με γκολ – φάουλ του Ράιτ και καλάθι του Γουόκαπ για το 0-5, ξεκίνησε η αναμέτρηση της Πάτρας. Ο Προμηθέας απάντησε με ένα 6-0, που τον έβαλε μπροστά με 6-5, όμως Ράιτ και Πίτερς έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 9-6. Ακόμα ένας αιφνιδιασμός, με αποδέκτη τον Αμερικανό φόργουορντ, έφερε το 6-11, ενώ το πρώτο τρίποντο του Κάνααν ανέβασε την διαφορά στο +6( 8-14). Το νέο τρίποντο,, δια χειρός Πίτερς, μετά από μαγική ασίστ του Γουόκαπ, για το 8-17, ανέβασε την διαφορά στο +9,  ενώ ο Κάνααν με 2/2 βολές, έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους πρωταθλητές, με το 11-21 να παραμένει μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Νευρικό και με λάθη το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο β’ δεκάλεπτο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινοί, που μείωσαν γρήγορα σε 19-23, μετά από τρίποντο του Πάπας. Ακόμα ένα τρίποντο του Χέιλ, έφερε τον Προμηθέα σε απόσταση βολής (22-25), με τον Μήτρο Λονγκ να απαντάει και αυτός από τα 6.75 για το 22-28. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει σταθερά το προβάδισμα, όμως ο Προμηθέας παρέμενε κοντά στο σκορ (26-31). Το άλει ουπ κάρφωμα του Πετρούσεβ έφερε το σκορ στο 27-35, ακόμα ένα καλάθι του Σέρβου επανάφερε την διαφορά στο +10 (27-37), με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 28-39.

Με τρίποντο ο Ρέινολντς έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για τον Προμηθέα, ενώ ο αιφνιδιασμός του Χέιλ πέτυχε το 35-42. Ένα μεγάλο τρίποντο του Κάουαν… σφράγισε την επιστροφή του Προμηθέα στο ματς (38-43), με το κάρφωμα του Στίβενς για το 40-43, να αναγκάζει τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ, βλέποντας τους Πατρινούς να έχουν ξεκινήσει την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 12-4. Ο Γουόκαπ το… πήρε πάνω του και με ένα προσωπικό 5-0 έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +8 (42-50), ενώ ο Ράιτ, με τέσσερις σερί πόντους, έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (42-54). Ο Ολυμπιακός, πλέον, είχε πάρει… φωτιά και ο Κάνααν, με τρίποντο, έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του στο +15 (42-57), με τους Πειραιώτες να απαντούν με ένα 2-14 από την στιγμή που ο Προμηθέας έφτασε σε απόσταση ενός σουτ. Ακόμα ένα καλάθι του Παπανικολάου έφερε το 42-59, με τον Κάουαν με τρίποντο (45-59) να σπάει το σερί των φιλοξενούμενων και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με +18 (45-63), μετά από κάρφωμα του Ράιτ.

Με υπέροχο καλάθι του Μπαζίνα μπροστά στον Πετρούσεβ, για το 47-63, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης της Πάτρας. Ακόμα ένα τρίποντο του Μπαζίνα έριξε την διαφορά στους 15 (50-65), ενώ το τρίποντο του Λούντζη για το 52-68… ξεκόλλησε τους «ερυθρόλευκους», που είχαν μείνει για αρκετή ώρα στους 65 πόντους. Ο Πετρούσεβ πέτυχε το 52-72 και έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +20, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και τους πρωταθλητές να φτάνουν στην άνετη νίκη με 81-57.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81

Οn fire: Ο Ράιτ ήταν απολαυστικός με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Πίτερς και Πετρούσεβ, με 12 και 11 πόντους, ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό, ενώ από πλευράς Προμηθέα, ο Χέιλ ήταν ο μοναδικό διψήφιος με 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για τον Ολυμπιακό (57-81) στο 40’

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τζιοπάνος, Ξενικάκης