ΠΑΟΚ – Λαύριο 66-65: Η… μπίλια έκατσε στο ασπρόμαυρο

Παιχνίδι για… γερά νεύρα διεξήχθη στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί στην παράταση του σκληροτράχηλου Λαυρίου με 66-65. Στο 7-8 ο δικέφαλος που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με την ομάδα της Λαυρεωτικής να πέφτει στο 4-11.

Η άμυνα ήταν το μεγάλο όπλο του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στο Λαύριο. Το πρώτο δεκάλεπτο δεν… θάμπωσε όσους το παρακολούθησαν, με χαρακτηριστικό το 5-3 μετά τα πρώτα πέντε λεπτά αγώνα. Μακνις και Μπελιάουσκας έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 10-5, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον δικέφαλο μπροστά με 14-10. Στην 2η περίοδο  ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κρατά… κλειδωμένους τους φιλοξενούμενους με την άμυνα του. Το Λαύριο έμεινε σε επαφή στο σκορ μέχρι το 15’ (23-19), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως, να απαντά με ένα 9-1 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με +12 (32-20).

Μεταμορφωμένο μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με ένα εντυπωσιακό 15-2 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 35-34. Ο Μπελιάουσκας με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (37-35), όμως το Λαύριο πέρασε εκ νέου μπροστά και έκλεισε την τρίτη περίοδο με +2 (40-42). Μάλιστα, το τρίποντο του Ζάρα για το 40-45, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5, όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, απαντώντας με ένα δικό του 13-2 που τον έστειλε στο +6 (53-47), χάρη στο τρίποντο του Άλστρομ.  Δύο τρίποντα των Ζάρα και Μουράτου για το 63-63, έφεραν ακόμα μία ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες, Ο Άλστον με 1/2 βολές στα 35’’ πέτυχε το 54-53, ο Θόρτον είχε και αυτός 1/2 για το 54-54, με τον ΠΑΟΚ να έχει μια τελευταία επίθεση στο παιχνίδι, όμως η άμυνα του Λαυρίου ήταν υποδειγματική, με το παιχνίδι να οδηγείται σε έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Μουράτος, με τρίποντο πέτυχε το 55-57, όμως αποβλήθηκε με τεχνική ποινή, για τον τρόπο με τον οποίο διαμαρτυρήθηκε. Ο Φρίντρικσον, με δικό του τρίποντο, πέτυχε το 60-59, ο Χάρισον με πολύ δύσκολο σουτ πέτυχε το 64-63 στα 50’’, ο Χόρκλερ αστόχησε σε τρίποντο για το Λαύριο, με τον Φρίντρικσον να κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 66-63 στα 35’’.  Ο Καστανέδα με 2/2 βολές μείωσε σε 66-65 στα 33’’, ο Μαργαρίτης έκανε airball σε τρίποντο, όμως ο Καστανέδα… πέταξε στα σκουπίδια την τελευταία επίθεση του Λαυρίου, καθώς έκανε βήματα, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.δ), 66-65 (παρ)

Οn fire: 17 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε ο Άλστον

Ξεχώρισαν: 15 πόντους πέτυχε ο Χάρισον, ενώ για το Λαύριο, ο Καστανέδα είχε 18 πόντους και εννέα ριμπάουντ, όμως ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του, με τα βήματα στην τελευταία επίθεση της παράτασης.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τον ΠΑΟΚ (32-20) στο 20’

Διαιτητές: Τσολάκος, Μαρινάκης, Μαγκλόγιαννης