Λαύριο-Παναθηναϊκός 76-92: Εύκολο απόγευμα με επιθετική πολυφωνία για τους πράσινους

Στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια εύκολη νίκη απέναντι στο Λαύριο με σκορ 92-76 έχοντας  πέντε παίκτες διψήφιους. Οι πράσινοι συνεχίζουν το αήττητο στο πρωτάθλημα έχοντας 14 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια , ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής βρίσκεται στο 4-10 της βαθμολογίας.

Αρκετά εύτοχο ήταν το Λαύριο στην αρχή του παιχνιδιού έξω από την γραμμή των 6.75 κυρίως με του Φλάτεν και Μουράτο , με τους πρασίνους να απαντάνε με ένα σερί 13-0 από το ζωγραφιστό και με τα τρίποντα του Γκριγκόνις διαμορφώθηκε το 25-16 της πρώτης περιόδου υπέρ των πρασίνων.Oι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά τους στην αρχή της περιόδου με ένα 4-0 (16-29) όμως κάποια λάθη των πρασίνων στην περιφερειακή γραμμή τα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με ένα ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-2 μείωσαν στους 5 (26-31). Οι πράσινοι πάτησαν ξανά το γκάζι στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου και με ένα δικό τους 15-3 κυρίως με τον Γκριγκόνις και τον Χουάντσο ξανά ανέβασαν την διαφορά σε υψηλές τιμές (29-46) και με καλάθι του Λαυρίου στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου γράφτηκε το 31-46 με τις ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος , το Λαύριο αν και έριξε την διαφορά στους 11 (45-56) ένα επιθετικό ξέσπασμα 11-0 των πρασίνων αύξησε το χάντικαπ στους 22 (45-67) με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-72). Στην τελευταία περίοδο , η μεταλλορύχοι έφτασαν να μειώσουν την διαφορά μέχρι τους 11 (65-76,35:00) με τους πράσινους να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να πάρουν κάτι παραπάνω από τον αγώνα , επιβλήθηκαν στην συνέχεια και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους αφού τους υπέταξαν με σκορ 92-76.

Τα δεκάλεπτα:16-25,31-46,54-72,76-92

On fire: O Aντετοκούνμπο με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ

Ξεχώρησαν: Ο Καστανέδα με 18 πόντους από μεριάς γηπεδούχων , ενώ από τους πράσινους Γκριγκόνις ,Ναν και Μωραίτης είχαν 12 πόντους έκαστος

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 των πρασίνων (45-67)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Κατραχούρας, Αγγελής