ΠΑΟΚ – Μαρούσι 79-85: Απόδραση από την Πυλαία

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στην 4η περίοδο, το Μαρούσι… άλωσε την Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 85-79, ανατρέποντας και το εις βάρος του -5 από το ματς του πρώτου γύρου, αποτέλεσμα που το έφερε στο 5-8, με τον δικέφαλο να πέφτει στο 6-7. Εξαιρετικός ο… γερόλυκος Ραντούλιτσα με 13 π΄όντους και 10 ριμπάουντ.

Το Μαρούσι έδειχνε να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης της Πυλαίας, καθώς προηγήθηκε με 13-9, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο τελευταίο μισό της α’ περιόδου, καθώς με ένα επιμέρους 12-1 (!), έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 21-14. Τσαϊρέλης και Μπελιάουσκας, με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου, έφεραν τον δικέφαλο στο +11 (25-14), όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να τρέχουν το δικό τους 16-5, ισοφαρίζοντας σε 30-30. Αυτός που μίλησε τελευταίος, όμως, ήταν ο ΜακΝίς, που με έξι συνεχόμενους πόντους, οδήγησε τον ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενο με +4 (42-38).

Με τον ΜακΝίς να μπαίνει ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με οκτώ πόντους (50-42), όμως ένα 7-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, τους έφερε και πάλι σε απόσταση αναπνοής (50-49). Μάλιστα, ακόμα ένα κλέψιμο των φιλοξενούμενων, έφερε νέο αιφνιδιασμό, με τον Χιλ να σκοράρει για το προσπέρασμα (50-51).  Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (60-59), καθώς το εντυπωσιακό τρίποντο του Γιαννόπουλου από το κέντρο ήταν εκπρόθεσμο, με την μάχη να συνεχίζεται και στην τελευταία περίοδο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 65-59, όμως το Μαρούσι, με τον Ραντούλιτσα επέστρεψε εκ νέου (66-65) και πέρασε μπροστά, με τον Τζούστον να γράφει το 66-67. Ακόμα ένα καλάθι του Μπρίσκο έφερε το Μαρούσι στο +3 (66-69), ενώ ο Τζούστον, με ακόμα δύο βολές, έφερε την ομάδα του στο +5, πέντε λεπτά πριν το φινάλε (69-74). Το μεγάλο τρίποντο του Μπρίσκο για το 69-77… πάγωσε την Πυλαία, με το καλάθι του Νικολαΐδη για το 76-83 στο 38’ ουσιαστικά να… κλειδώνει την μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου. Έτσι, η τελευταία κόρνα της γραμματείας, βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85

Οn fire: Ο Μπρίσκο με 18 πόντους

Ξεχώρισαν: 17 πόντους είχε ο Τζούστον, με τον Ραντούλιτσα να κάνει double – double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ, που έμεινε από δυνάμεις στο τέλος, 17 πόντους είχε ο Χάρισον και 14 ο Φρίντρικσον.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον ΠΑΟΚ (25-14) στο 12’

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Θεωνάς, Σκανδαλάκης