Λαύριο - ΑΕΚ 75-90 : Επιστροφή στις νίκες για την Βασίλισσα με την υπογραφή του Τίλμαν

Υπερηχητική ήταν η Ένωση που σκόρπισε την ομάδα του Λαυρίου με σκορ 75-90 δια χειρός Τίλμαν . Η Ένωση βρίσκεται στο 6-6 της βαθμολογίας ενώ οι "μεταλλορύχοι" στο 4-8 .

Με σπασμένα τα φρένα άρχισε το παιχνίδι η ΑΕΚ καθώς με συνεχόμενα καλάθια του Τίλμαν η Ένωση έτρεχε ένα 13-0 , με το Λάυριο να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 10 με τον Καστανέδα και τον Ντε Τζούλιους (11-20) με την Βασίλισσα να αντιδρά στο τέλος της περιόδου με ένα 6-0 , με αποτέλεσμα να διαμορφλωσει το 11-26 της περίοδου . Στην δεύτερη περίοδο , η ομάδα της Λαυρεωτικής προσπαθούσε αργά και σταθερά να μειώσει την διαφορά όσο πιο πολύ μπορούσε και μάλιστα έφτασε στο -6 (27-33) με την ΑΕΚ να αντιδρά και να αυξάνει το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές (29-42) οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 8-3 ξανά έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (37-45 ) .

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έκανε ότι ήθελε τους "μεταλλορύχους" γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 11-26. Η ΑΕΚ έτρωγε σίδερα στην άμυνα γεγονός που την μετουσίωνε σε καλάθια στην επίθεση κυρίως από το ζωγραφιστό , με την ένωση να έχει αυξήσει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περίοδου (48-71) . Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στο Λαύριο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι , με τους γηπεδούχους να μειώνουν όσο μπορούν την διαφορά χωρίς όμως να έχουν τα χρονικά περιθώρια να γυρίσουν "τούμπα" το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-26,37-45,48-71,75-90

On fire: Ο Τίλμαν με 31 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων οι ΝτεΤζούλιους με 19 και ο Καστανέδα με 17 πόντους  , ενώ από την Ένωση ο ΜακΡέι με 13 πόντους , ο Νετζήπογλου με 12 πόντους και  ο διπλός Κουζέλογλου με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +26 της ΑΕΚ (50-76)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσώνος, Κωνσταντινίδου