Λαύριο - Άρης 91-86: Μεγάλη νίκη για τους μεταλλωρύχους με φοβερό Ντε Ζούλιους

Το Λαύριο επικράτησε του Άρη με 91-86 στην παράταση και επέστρεψε στις νίκες μετά από σερί ηττών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το σκορ να είναι στο 21-20. Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με διψήφιες διάφορες,ενώ η μεγαλύτερη διαμορφώθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 1/2 βολές του Ζάρα για το 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο,ο Άρης προσπάθησε να καλύψει το χάντικαπ που πήραν οι γηπεδούχοι και μείωσε κάτω από τους 10 (56-47) με καλάθι του Ρόμπερτ Γκάλινατ. Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε από την αφετηρία του 60-49,με τον Μποχωρίδη να μειώνει με τρίποντο για το 60-54. Η βολή του Χάρελ μείωσε ακόμα περισσότερα την διαφορά στους 4 (68-64). Ο ίδιος παίκτης με δύο τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα (70-70) και έδωσε το προβάδισμα στους κίτρινους (71-72) με τον Γκάλινατ να ανεβάζει την διαφορά στους 3 (71-74). Ο Ντε Ζούλιους μείωσε σε 73-74 και ο Θόρντον ισοφάρισε σε 76-76 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το Λαύριο βρήκε περισσότερες λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο, σημειώνοντας σερί 6-0 (82-76) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 91-86.

Πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους ο Κέβιν Ντε Ζούλιους 25 πόντους,όσους είχε και ο Γκάλινατ για τον Άρη.