ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 72-69: Έπαιξε με την… φωτιά ο δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ είδε την Καρδίτσα να επιστρέφει από το -22 του 22' (56-34), να φτάνει το ματς στον πόντο (70-69) και να έχει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντο του Σάιμπερτ στο φινάλε βρήκε… σίδερο και τον δικέφαλο να φτάνει στην νίκη με 72-69. Στο 6-5 ανέβηκε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο 1-10 έπεσαν οι ουραγοί της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας. Ο δικέφαλος ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τους Χάρισον και Άλστρον, έχτισε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (28-17), κλείνοντας το πρώτο μισό με +20 (49-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι… ροκάνισαν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (59-50). Η αντεπίθεση της Καρδίτσας συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με ένα γρήγορο 4-0 να ρίχνει την διαφορά στους πέντε πόντους (59-54), εξέλιξη που ήχησε… συναγερμό στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Σχίζα για το 62-54, έβαλε τέλος σε ένα «στείρο» 8λεπτο για τον δικέφαλο, που επέτρεψε στους Θεσσαλούς να τρέξουν ένα  14-0, που μετέτρεψε το -19 του 25’ (59-40) σε -5 στο 33’ (59-54). Άλστον και Χάρισον έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +8 (68-60), όμως ο ΜακΚάλουμ με τέσσερις σερί πόντους μείωσε στους 4 (68-64). Το χαμένο φόλοου του Γιάνκοβιτς, όμως και το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Φρίντρικσον, έφερε το ματς, αντί στο -2 για την Καρδίτσα, στο +6 για τον ΠΑΟΚ (70-64). Η Καρδίτσα, όμως, δεν το παράτησε και μείωσε σε απόσταση βολής (70-67), με τον Γιάνκοβιτς να μειώνει στον πόντο (70-69). Ο Σμιθ κέρδισε δύο βολές στα 14’’, ευστόχησε στην μία για το 71-69, όμως ο ΠΑΟΚ κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Χάρισον να κερδίζει ακόμα δύο βολές. Ο Αμερικανός είχε 1/2 για το 72-69, η Καρδίτσα να έχει τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι να μην κάνουν φάουλ, όμως το τρίποντο του Σάιμπερτ βρήκε… σίδερο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην νίκη με 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-31, 59-50, 72-69

Οn fire: Ο Χάρισον σημείωσε 20 πόντους

Ξεχώρισαν: 12 πόντους πέτυχε ο Άλστον, ενώ για την Καρδίτσα, 18 πόντους πέτυχε ο Δανοβασίλης

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον ΠΑΟΚ (56-34 στο 22’)

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Αγραφιώτης, Στρέβας