Παναθηναϊκός - Καρδίτσα 77-53 : Με Αντετοκούνμπο στο 9-0 οι "πράσινοι"

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο , καθώς νίκησε την Καρδίτσα με σκορ 77-53 και συνέχισε το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα. Έτσι , οι πράσινοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 9-0 ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή είναι η όγδοη ήττα.

Αποφασισμένος να "τελειώσει" το ματς όσο πιο γρήγορα γίνεται μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι με την Καρδίτσα όντας μπροστά ήδη με 15 πόντους από την πρώτη περίοδο (24-15) με μπροστάρη τον Αντεντοκούμπο και τον Βιλντόζα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την ίδια απόδοση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έφτασαν να προηγούνται , ακόμη και με 24 πόντους διαφορά (44-20) , με τους Θεσσαλούς να κάνουν ένα μικρό σερί 8-0 (44-28) και μείωσαν το χάντικαπ.

Στο δεύτερο μέρος , ο Παναθηναϊκός αν και έσβησε τις μηχανές του επιθετικά , εξακολουθούσε να ήταν το αφεντικό. Έφτασε να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο και με 24 πόντους διαφορά (61-37) με την Καρδίτσα να είναι άστοχη (έβαλε 13π. στην περίοδο) στα περιφερειακά σουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το πιο χαμηλό σε θέμα παραγωγικότητας (13-12), ο Παναθηναϊκός , έκανε συντήρηση δυνάμεων με τους Θεσσαλούς να μην έχουν τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι στο παιχνίδι , οι πράσινοι πανηγύρισαν την ένατη συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα : 29-14, 47-28 , 64-41 , 77-53

On fire: Ο Αντετοκούνμπο με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Βιλντόσα με 15 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Καμπερίδης και ο Σμιθ είχαν από 10 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +26 υπέρ των γηπεδούχων (68-42 , 32:10)

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μηλαπίδης, Σκανδαλάκης