Λαύριο – Ολυμπιακός 54-96: «Ερυθρόλευκη καταιγίδα» πριν την…διαβολοβδομάδα

Το Λαύριο έκανε το… λάθος να προηγηθεί με 19-10 στο 7’, εξέλιξη η οποία μάλλον… τσάτισε τους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 23-0 για το 19-33, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ένα επιμέρους 6-40 (!) για το 25-50, φτάνοντας στον θρίαμβο με 96-54, που τον φέρνει στο 8-1 και έτοιμο για την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague που ακολουθεί.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Λαυρίου στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12-6, μετά από τρίποντο του Φλάτεν. Μάλιστα, το καλάθι του Μουρ έφερε το Λαύριο στο +9 (17-8), για να έρθει ένα 4-0 από τους Γουόκαπ και Μπραζντέικις να μειώσει σε 19-14. Το φόλοου του Μιλουτίνοβ έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (19-16), ενώ το γκολ – φάουλ του Πίτερς ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 9-0, ισοφαρίζοντας στους 19 πόντους. Ο Λούντζης στον αιφνιδιασμό ανέβασε το σερί στο 11-0 (19-21), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 26-19, χάρη σε ένα σερί 16-0 από το 19-10 και μετά.

Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με το γκολ  - φάουλ του Λαρεντζάκη να γράφει το 19-29. Το κάρφωμα του Μπραζντέινις έφερε το 19-31. Το τρίποντο του Φλάτεν για το 22-33, έβαλε τέλος στο εντυπωσιακό σερί 23-0 των Πειραιωτών, όμως ο Λούντζης αποδείχθηκε καθοριστικός, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και με το κάρφωμα του στον αιφνιδιασμό, έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +21 (25-46), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με double – score (25-50), υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Λούντζης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο α’ μέρος (25-53), ενώ πέντε πόντοι από Πίτερς και Μιλουτίνοβ έφεραν τον Ολυμπιακό στα πρόθυρα του +30 (31-60). Το κάρφωμα του Σέρβου σέντερ, μετά από ασίστ του Λούντζη, έφερε το +31 (31-62), ενώ ο Πίτερς κράτησε τον Ολυμπιακό στο double score (36-73), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους πρωταθλητές μπροστά με 39 πόντους (36-75).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να… κρύβουν την μπάλα και να την… εμφανίζουν στο καλάθι του Λαυρίου, με τρίποντο του Μπραζντέικις (36-78).  Η εξέλιξη του αγώνα (41-81 στο 33’) έδωσε το δικαίωμα στον Μπαρτζώκα να ρίξει στο παιχνίδι και τους Τανούλη και Πάπας. Ο Λαρεντζάκης έφερε ακόμα ένα double – score (43-86), ενώ ο Μπραζντέικις με buzzer beater πέτυχε το 43-88. Οι γηπεδούχοι, με ένα επιμέρους 6-1, μείωσαν στους 40 (49-89), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 96-54..

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

Οn fire: Εξαιρετικός ο Μπραζντέικις με 16 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους είχε ο Μιλουτίνοβ, ενώ ο Λούντζης είχε 12 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Για το Λαύριο, 18 πόντους σημείωσε ο Ντε Τζούλιους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +46 για τον Ολυμπιακό (43-89) στο 36’.

Διαιτητές: Καρπάνος, Λιότσιος, Χατζημπαλίδης