Kαρδίτσα - Λαύριο 84-68 : Επιστροφή στο σπίτι και πρώτη νίκη για τους Θεσσαλούς

Με νίκη συνδυάστηκε ο πρώτος εντός έδρας αγώνας της Καρδίτσας , που επέστρεψε στο γήπεδό της μετά από επτά αγωνιστικές, καθώς νίκησε το Λαύριο με σκορ 84-68 . Οι Θεσσαλοί σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η πέμπτη τους ήττα.

Εξαιρετική ήταν η Καρδίτσα στο πρώτο μέρος και στις δυο άκρες του παρκέ. Οι γηπεδούχοι , έκαναν δυνατό ξεκίνημα επιθετικά με τον Χρηστίδη να τελειώνει ιδανικά τις φάσεις στο ζωγραφιστό και τους Θεσσαλούς να έχουν χτίσει μια διαφορά επτά πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές. Έκαναν ένα εμφατικό 16-0 ,  που τους έφερε στο +20  (39-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο , η ομάδα του Λαυρίου με ένα 8-0 , δια χειρός Ντε Τζούλιους έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (56-47) , με τους γηπεδούχους όμως να μην επιτρέπουν το κάτι παραπάνω και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ  62-52. Στο τέλος , η Καρδίτσα , δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Λαυρεωτικής. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους -7 ( 72-65 ) , ένα γρήγορο επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων (12-1) , ολοκλήρωσε τα όποια όνειρα των φιλοξενουμένων για νίκη . Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 84-68

Tα δεκάλεπτα:21-14, 46-29, 62-52, 84-68

On fire : Ο Σίμπερτ της Καρδίτσας με 17 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Γουάιτ και ο Σμιθ με 12 πόντους , ενώ ο Κλάσεν έκανε double double με 11 πόντους και 10 ασσίστ. Από πλευρά φιλοξενούμενων ο Ντε Τζούλιους πέτυχε 16 πόντους και είχε 7 ασσίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 της Καρδίτσας (39-19)

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Θεονάς, Λουλουδιάδης