Άρης – Παναθηναϊκός 65-75: Στα δύσκολα… καθαρίζει ο Μήτογλου

Ο Άρης δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τον Παναθηναϊκό για 34’ (55-59), όμως κάπου εκεί μίλησε ο Ντίνος Μήτογλου, που με πέντε συνεχόμενους πόντους και ένα ριμπάουντ, που κατέληξε σε τρίποντο του Γκριγκόνις, ουσιαστικά… καθάρισε για την ομάδα του. Στο 6-0 το «τριφύλλι», μετά το υπέρ του 75-65, στο 4-2 έπεσαν οι «κιτρινόμαυροι».

Ισορροπημένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται γρήγορα με 9-2, τον Άρη, όμως, όχι μόνο να επιστρέφει άμεσα, αλλά και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-14, χάρη σε λέι απ του Μπάνκστον. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο β’ δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 31-29. Ο Τολιόπουλος ισοφάρισε στους 31 πόντους, με τον Βιλντόσα, με 1/2 βολές να πετυχαίνει το 31-32, όμως, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο ήταν ο Μπάκνστον. Ο Καστρίτης έφτιαξε ένα υπέροχο play με μόλις 0,5 για το φινάλε, με τον Μπάνκστον με ένα εκκωφαντικό κάρφωμα, να διαμορφώνει το 33-32 του ημιχρόνου.

Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός, χάρη σε τρίποντο του Βιλντόσα, ξέφυγε με 46-39. Μάλιστα, το γκολ – φάουλ του Λεσόρ για το 41-49, έφερε για πρώτη φορά τους «πράσινους» στο +8 (41-49). Ο Βιλντόσα συνέχισα να… πυροβολεί, δίνοντας το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (44-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 55-44, χάρη σε ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σλούκα. Ο Μπάκνστον με ένα καλάθι με γυρισμένη πλάτη (!) και ο Κατσίβελης έριξαν την διαφορά στους επτά πόντους,. Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (50-57), ενώ το τρίποντο του Γκάλινατ για το 53-57 έβαλε.. φωτιά στο «Αλεξάνδρειο».  Η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων», όμως, έπεσε πάνω στον Ντίνο Μήτογλου. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού, πήρε την ομάδα στις πλάτες του την κρίσιμη στιγμή και αρχικά με γκολ – φάουλ και στην συνέχεια με δίποντο, έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +10 (55-65) στο 36’. Ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, όχι όμως ο Γκριγκόνις, που με το τρίποντο για το 55-68, ουσιαστικά… τελείωσε το ματς, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από την Θεσσαλονίκη με 75-65 και τους «πράσινους» να παραμένουν αήττητοι μετά από έξι αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

Οn fire: Ο Μήτογλου έφτασε πολύ κοντά σε ακόμα ένα double – double με 13 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους πέτυχε ο Λεσόρ, ενώ για τον Άρη, ο Μπάνκστον είχε 16 πόντους και ο Τολιόπουλος 15.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για τον Παναθηναϊκό (55-68) στο 37’.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Χριστινάκης