Προμηθέας - Λαύριο 100-73: Οι Πατρινοί "καθάρισαν" από το πρώτο ημίχρονο

Είκοσι λεπτά ήταν αρκετά για τον Προμηθέα που κέρδισε με άνεση την ομάδα του Λαυρίου με σκορ 100-73. Έτσι λοιπόν , οι Πατρινοί κάνανε το 4-1 και η ομάδα της Λαυρεωτικής έπεσε στο 3-2 για την 5η αγωνιστικής της Basket League.

Καταιγιστικός από το πρώτο και όλας λεπτό ήταν ο Προμηθέας έναντι του Λαυρίου με τις "μηχανές" να μην σβήνουν και οι γηπεδούχοι να σημειώνουν 33(!) πόντους σε 10 λεπτά .Ιδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο , με τον Προμηθέα να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Λαυρεωτικής κλείνοντας το ημίχρονο με μια διαφορά της τάξης των 29 πόντων(63-34).

Η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου ήταν τόσο μεγάλη , που το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους δυο προπονητές να ξεκουράζουν τους βασικούς παίκτες τους και να δοκιμάζουν διάφορα πράγματα για την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34,80-53,100-73

On fire: Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Χέιλ με 24 πόντους

Ξεχώρισαν : Από την πλευρά του Προμηθέα ο Κάουαν με 22 πόντους , 6 ριμπάουντ και 5 ασσίστ , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μόουρ και Καστανέδα είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +32 του Προμηθέα(85-53, 31:01)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Σπυρόπουλος