Άρης-ΑΕΚ 75-64: Πήραν οι Θεσσαλονικείς το ντέρμπι των κιτρινόμαυρων

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 75-64 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-3.

Ο Άρης είχε το πάνω χέρι στον αγώνα από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (9-9), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κρατάει την διαφορά της και να προηγείται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-24).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-44), με την άμυνα και το physical game να δίνουν τον δικό τους τόνο στον αγώνα. Ο Άρης είχε λύσεις στην τέταρτη περίοδο και προστάτεψε το προβάδισμα του, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 75-64.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόποτλος και Μπάνγκστον με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι ΜακΡέι και Τίλμαν με 17 και δέκα πόντους,

Δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64