Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 75-54: Με… σκούπα στους τελικούς

Ο ΠΑΟΚ έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό για κάτι παραπάνω από 25’ (50-45 στο 27’), όμως στο τέλος μίλησε η ποιότητα των «ερυθρόλευκων», με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί με 75-54 και με 3-0 νίκες να… σκουπίζει τον δικέφαλο, περιμένοντας στον τελικό της Basket League, τον νικητή της σειράς Παναθηναϊκός – Περιστέρι (2-2).

Με τρίποντο του Γουόκαπ και καλάθι του Λούντζη στον αιφνιδιασμό ξεκίνησε το Game 3 του ΣΕΦ. Δύο τρίποντα των Ράιλι και Φράνκε μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 8-6, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 12-2, στέλνοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-8). Ο Ρένφρο έσπασε το σερί των «ερυθρόλευκων», μειώνοντας σε 22-10, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με double score (24-12).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνεχόμενους πόντους του Σλούκα να στέλνουν την διαφορά στο +15 (32-17). Κάπου εκεί, όμως, επήλθε χαλάρωση και συνεχόμενα λάθη, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 7-0, μειώνοντας σε 32-24, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα τρίποντο του Φράνκε για το 32-27, έφερε δεύτερο συνεχόμενο τάιμ άουτ από πλευράς Μπαρτζώκα, ο οποίος άρχισε τον… εξάψαλμο στους παίκτες του.  Το τρίποντο του Σλούκα για το 35-27, σταμάτησε στο 10-0 το σερί του δικέφαλου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-34, χάρη σε τρίποντο του Ράιλι στην εκπνοή.

Οι φωνές του Μπαρτζώκα στο ημίχρονο φαίνεται πως… έκαναν δουλειά, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά την τρίτη περίοδο με ένα 9-0 για το 48-34. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε για πρώτη φορά με τον Χαντς μετά από πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο (48-37), με τον ίδιο με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο να μειώνει στους 8 (48-40). Το γκολ – φάουλ του Σάιμπερτ για το 48-43, ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 9-0, το οποίο διέκοψε ο Βεζένκοβ (50-43). Βεζένκοβ και Γουόκαπ έφεραν και πάλι τους γηπεδούχους σε διψήφιο προβάδισμα (56-45), με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά με 61-45 χάρη σε τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή και τους Πειραιώτες να τρέχουν ένα 11-0 από το 50-45 και μετά.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου,  με τον Παπανικολάου να γράφει το 69-49, φέρνοντας για πρώτη φορά την διαφορά στο +20. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να ρίχνει την διαφορά στους 15 (69-54), τον Ολυμπιακό, όμως, με πρωταγωνιστή τον Πίτερς, να πατά για μία τελευταία φορά το γκάζι (75-54). Έτσι, το τελικό 75-54 φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στο 3-0 και στους τελικούς της Basket League, όπου και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι (2-2).

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

On fire: Ο Βεζένκοβ με 19 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 (75-54 στο 40’).

Ξεχώρισαν: Ο Σλούκας τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο Σάιμπερτ είχε 14 πόντους.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σώμος, Μπακάλης