Elite League: Μόνος πρώτος ο Πανερυθραϊκός, εκτός έδρας νίκες για Μεγαρίδα και το Ψυχικό

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τετάρτης (15/2), για την 18η αγωνιστική της Elite League.

Αναλυτικά:

Παπάγου-Ελευθερούπολη 97-89

Πιο δυνατή αρχή για τους γηπεδούχους στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (55-50). Ο Παπάγος διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Ελευθερούπολη με 97-89.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρπάνος-Μαρινάκης (Κύρτατας)

Δεκάλεπτα: 32-28, 55-50, 76-69, 97-89

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης 5, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Σανδραμάνης 7, Κόης 18 (4), Σολωμός 6, Μαράκης 4, Μπέλη 10 (2), Τζουγκαράκης 11, Καρακώστας, Μπαλός 2, Πίτερσον 31.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 28 (4), Σοκ, Γράβας 8, Τσουμάνης 2, Ναούμης 14 (4), Σκουλίδας 12 (4), Ξύδης 5 (1), Ρόμπινσον 12, Τουτζιαράκης 8.

Αμύντας-Μεγαρίδα 71-73

Καλύτερα άρχισαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-38). Παρά την πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, η Μεγαρίδα διατήρησε την διαφορά της και νίκησε εκτός έδρας με 73=71.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Μηλαπίδης-Τεφτίκης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 19-26, 38-43, 55-60, 71-73

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλλι 2, Σιούντρης 9 (1), Γκρέκας 4, Βαρδιάνος 2, Λιακόπουλος 19, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 7 (1), Μάρσαλ 20 (1), Δόξας 4, Καλογερίας 2.

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης, Γκάτζιας, Παπαγιάννης 5 (1), Γερομιχαλός 18 (2), Πολυτάρχου 15 (3), Ντουμπίνσκι 8 (2), Γουάιλι 2, Καλλινικίδης 6, Γεωργαλάς 17, Ζαρκαδούλας 2.

Αγρίνιο-Ψυχικό 64-82

Σαρωτικοί οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-27). Το Ψυχικό διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας το Αφρίνιο με 82-64.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Ελευθεριάδης-Κατωτικίδης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 13-19, 27-46, 37-66, 64-82

Αγρίνιο (Πέρκος): Νικολαΐδης 6, Ντουζίδης 3 (1), Π. Μπαζίνας, Καφέζας 9 (2), Τσούκας 12 (3), Τσουργιάννης 9 (1), Φίσερ 4, Λότον 7, Καβαλιαράκης 11 (1), Θ. Μπαζίνας, Μπαρδάκας 3.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 18, Κουκάς 5, Σεγκού 12 (1), Παπανικολάου 7, Αμβράζης 3, Μαλέλης 2, Παύλος 12 (4), Αναστασόπουλος 3 (1), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Τσόχλας 10 (2), Οκεκουόγεν 5.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Πανερυθραϊκός 72-80 (κ.α. 65-65)

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34). Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πήρε το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Οι "κόκκινοι" πίεσαν και οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (65-65). Ο Πανερυθραικός ήταν καλύτερος στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 80-72.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Τσιμπούρης-Ρίζος (Ηλιόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 54-50, 65-65, 72-80 (πρτ.)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 22 (2), Νοέας 2, Καμάρας 9, Ερμείδης 4, Σιδηροηλίας, Ιατρίδης 2, Μαστόρος 4, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 20 (3), Βύρλας 9.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 6 (1), Καλλιανιώτης 17 (3), Παπαδημητρίου, Κωστόπουλος 7 (1), Μωραΐτης, Καμπουρίδης 13 (2), Μερμίγκης 4, Αρνόκουρος 2, Οικονομόπουλος, Σταματογιάννης 6 (2), Ματαλιωτάκης 23 (1), Ευστρατίου 2.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022-Αίας Ευόσμου 66-75

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου-Τσάνταλη (Παπαδόπουλος Ν.)

Kαταιγιστικοί οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-29). Ο Αίας Ευόσμου διατήρησε την διαφορά του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 75-66.

Δεκάλεπτα: 16-26, 29-46, 43-60, 66-75

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 9 (2), Αμπατζάς 2, Γκάθραϊτ 19 (1), Γοργόνης 5 (1), Λιάπης 2, Μακρής, Χαριτόπουλος 7, Παπαντωνίου 7, Τέιλορ 13 (2), Βουλγαρόπουλος 2.

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 11, Γουόκερ 31 (2), Ναούμης 8 (1), Πετράκης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Πετανίδης 4, Σταυριανόπουλος, Καλογιαννίδης 9 (1), Δεληγεώργης 6 (1), Καραγιαννίδης 2.