Elite League – Νίκη με ανατροπή από το -14 για τον Ηρακλή στην έδρα της Μεγαρίδας.

Ο Ηρακλής επέστρεψε από το -14 (61-47) και με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, πέτυχε σπουδαία νίκη στα Μέγαρα απέναντι στην ΝΕΜ με 80-75, ανεβαίνοντας στο 11-6, πίσω από τους πρωτοπόρους Πανερυθραϊκό και Ελευθερούπολη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, καθώς προηγήθηκαν με 61-47 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε, πετυχαίνοντας 33 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη.

21 πόντους σημείωσε ο Παπαρέγκας, με τον Τέιλορ να έχει 16 και τον Παναντωνίου 12, ενώ για την ΝΕΜ, ο Γερομιχαλός είχε 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ  και οι Ζαρκαδούλας, Γκάτζιας και Ντουμπίνσκι από 11 έκαστος.

Μεγαρίδα-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 75-80

Διαιτητές: Χριστινάκης-Τσιμπούρης-Νάστος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-35, 59-47, 75-80

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης, Γκάτζιας 11 (3), Παπαγιάννης 5 (1), Γερομιχαλός 19 (1), Πολυτάρχου 1, Ντουμπίνσκι 11 (3), Γουάιλι 5, Καλλινικίδης 8 (2), Γεωργαλάς 4, Ζαρκαδούλας 11 (3).

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 21, Αμπατζάς 4, Γκάθραϊτ 2, Γοργόνης 4, Λιάπης 4, Μακρής, Χαριτόπουλος 9, Παπαντωνίου 12 (2), Τέιλορ 16 (2), Βουλγαρόπουλος 8.