Elite League: Επικράτησε με ανατροπή η ΦΕΑ, γκέλα για Μαρούσι, επέστρεψε στις νίκες ο Πανερυθραϊκός

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του Σαββάτου (11/2) για την 17η αγωνιστική της Elite League.

Αναλυτικά:

ΓΣΕ-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ: 91-77

Πιο δυνατό ξεκίνημα για την ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ, η οποία προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-42). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πέρασαν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59), η Ελευθερούπολη έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας με 91-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Ντούρας-Χρυσάφης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 16-21, 40-47, 59-60, 91-77

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 7 (2), Σοκ 11 (1), Γράβας 17, Τσουμάνης 2, Ναούμης 14 (4), Σκουλίδας 11 (2), Ξύδης 8 (2), Ρόμπινσον 12, Τουτζιαράκης 9.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Βαφειάδης 1, Στεργιάκης 9 (2), Κοντός, Ζήρος 3, Λίτσος 3 (1), Καραχάλιος 14, Καραλευθέρης 18 (3), Γαρέζος 4, Δρόσος 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος 10 (2).

Αίας Ευόσμου-Μαρούσι: 94-81

Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 31 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-32). Ο Αίας Ευόσμου διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε το Μαρούσι με 94-81.

Διαιτητές: Γερακίνης-Τσιαπλής-Παζώλης (Φωτιάδης)

Δεκάλεπτα: 38-9, 63-32, 74-57, 94-81

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 8 (1), Γουόκερ 26 (4), Ναούμης 15 (3), Πετράκης 5 (1), Κωνσταντινίδης 9 (3), Πετανίδης 3, Σταυριανόπουλος, Καλογιαννίδης 12, Δεληγεώργης 7 (1), Καραγιαννίδης 9, Μπαλτζόπουλος.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Παπαδημητρίου, Καψαλός 3 (1), Στασινός 16 (4), Θεοδώρου 5 (1), Ξύδας 15 (2), Κιούσης 2, Κουτσονικόλας, Γουντς 5, Καμαριανός 22 (2), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 2, Σταυρακούκας 9 (1).

Ερμής Σχηματαρίου-Παπάγος: 96-77

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σχηματαρίου προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-42).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν δυναμικός και στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Παπάγο με 96-77.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Χατζημπαλίδης-Αναστασιάδης Β. (Χριστοδούλου Γ.)

Δεκάλεπτα: 27-15, 46-42, 73-51, 96-77

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 16, Βόγγελης 1, Νάκης, Ζαρμακούπης 5, Καλημέρης 2, Ντράσκοβιτς 8, Μητσιμπόνας, Μαργέλης 11 (1), Βασιλόπουλος 16 (3), Τάταρης, Κυρίτσης 37 (2).

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 1, Σανδραμάνης 4, Κόης 8, Σολωμός 4, Καρούζος 7 (1), Μαράκης 6, Μπέλη 4, Τζουγκαράκης 13, Καρακώστας 12 (3), Μπαλός 2, Πίτερσον 16.

Πανερυθραϊκός-Αμύντας: 69-67

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχη του αγώνα, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (39-39). Παρότι ο Αμύντας ήταν πιο δυναμικός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-51), ο Πανερυθραϊκός ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας με 69-67.

Διαιτητές: Μάνος-Καλογερόπουλος Φ.-Καλογριάς (Μπίκας)

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-39, 51-61, 69-67

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 5 (1), Παπαδημητρίου 3, Κωστόπουλος 2, Μωραΐτης 9 (1), Καμπουρίδης 17, Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 3 (1), Σταματογιάννης 1, Ματαλιωτάκης 8, Ευστρατίου 17 (2).

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλλι 7 (1), Σιούντρης 10 (2), Γκρέκας 6 (1), Βαρδιάνος 6 (2), Λιακόπουλος 9, Γιούση, Γκάτζο, Μάρσαλ 20 (3), Δόξας 3, Καλογερίας 6.

Αγρίνιο-Χαρίλαος Τρικούπης: 64-59

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα και ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-30). Οι γηπεδούχοι πίεζαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-48). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, το Αγρίνιο ήταν πιο αποτελεσματικό και νίκησε εντός εδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 64-59

Διαιτητές: Σώμος-Σκαλτσής-Φραγκούλη (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-17, 30-35, 48-49, 64-59

Αγρίνιο (Πέρκος): Νικολαΐδης, Ντουζίδης 4 (1), Π. Μπαζίνας 3 (1), Καφέζας 7 (1), Τσουργιάννης 6 (2), Κυριλής 3 (1), Φίσερ 5, Λότον 25, Καβαλιαράκης, Θ. Μπαζίνας 11 (2).

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 9, Φενέρ 5 (1), Δημητρακόπουλος 12 (1), Μανιάς, Τόλα 2, Ερμείδης 14, Μολφέτας 3, Κουρουπάκης 10, Καραγεωργίου, Νάνος 4.

Ψυχικό-Καβάλα: 90-82

Δυναμική αρχή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-41). Αν και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, το Ψυχικό διατήρησε την διαφορά του και νίκησε εντός έδρας με 90-82

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Καρακάσης-Αγγελής (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 26-20, 49-41, 69-59, 90-82

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 12, Κουκάς 7 (1), Σεγκού 20 (1), Παπανικολάου 10, Αμβράζης 2, Μαλέλης 14 (2), Παύλος 10 (2), Αναστασόπουλος 5 (1), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Τσόχλας 7 (2), Οκεκουόγεν.

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 26 (4), Μπόζης 2, Πουλιανίτης 16 (1), Κριζέας 7 (1), Πεχλιβανίδης 2, Ταχυρίδης 13, Γουέμπστερ 5, Τσέλλος 11 (3).