Elite League – Στάση Μέγαρα για τον Πανερυθραϊκό

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μεγαρίδα είπε «στοπ» στον Πανερυθραϊκό, επικρατώντας με 82-76. Στο 6-3 ανέβηκε η ΝΕΜ, δεύτερη ήττα σε εννιά παιχνίδια για την ομάδα της Ερυθραίας, που έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή, μετά από εννιά αγωνιστικές.

Η ομάδα των Μεγάρων ήταν ανώτερη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όπως φάνηκε από το εντυπωσιακό 26-14 της δεύτερης περιόδου, που την έφερε στο +14 με το φινάλε του πρώτου μέρους (47-33). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανερυθραϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, όμως η ΝΕΜ διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας σε μία πανάξια νίκη.

Ο Αγγελόπουλος με 16 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΝΕΜ, Παλαιωχωρίτης και Μότλεϊ είχαν από 13, με τον Γερομίχαλο να έχει 12 και τον Παπαγιάννη 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Πανερυθραϊκό, ο Ματαλιωτάκης είχε 18 πόντους και ο Σταματόγιαννης 10.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Τσαχάκης (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-33, 63-55, 82-76

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 13 (3), Γκατζιάς 7 (1), Παπαγιάννης 11, Αγγελόπουλος 16 (2), Γερομιχαλός 12 (1), Καψαλός, Ντουμπίνσκι 10 (2), Σωτηράκης, Καλλινικίδης, Μότλεϊ 13, Ζαρκαδούλας.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 6 (2), Παπαδημητρίου 8 (1), Κωστόπουλος 3, Μωραΐτης 4 (1), Καμπουρίδης 6, Αρνόκουρος 9, Οικονομόπουλος 7 (1), Σταματογιάννης 10 (2), Ματαλιωτάκης 18, Ευστρατίου 5 (1).