Elite League – Νίκες για Κόροιβο και Αίαντα Ευόσμου

Με τις νίκες του Κόροιβου επί του Ερμή Σχηματαρίου και του Αίαντα Ευόσμου στην έδρα της Καβάλας, ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Elite League.

Την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Elite League σημείωσε ο Κόροιβος Αμαλιάδας, που επικράτησε του Ερμή Σχηματαρίου με 77-65, αποτέλεσμα που φέρνει τις δύο ομάδες ισόβαθμες με ρεκόρ 3-3.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όπως δείχνει το 35-37 της ανάπαυλας. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Κόροιβος έτρεξε ένα επιμέρους 22-14 που τον έφερε στην θέση του οδηγού, την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

18 πόντους σημείωσε ο Καμάρας, με τον Μίτροβιτς να κάνει double – double με 15 πόντους και 10 ασίστ, τον Λιούις να προσθέτει 14 πόντους και τον Ιατρίδη να έχει 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τον Ερμή, ο Κυρίτσης ήταν μία ομάδα μόνος του με 35 πόντους, με τον Καουφμάνις να προσθέτει 13.

Διαιτητές: Σώμος-Μαρινάκης-Γεράνιος (Θεοδωρόπουλος)

Δεκάλεπτα: 15-13, 35-37, 57-51, 77-65

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 14, Νοέας 2, Καμάρας 18 (2), Ερμείδης 10 (2), Καραΐσκος, Ιατρίδης 13 (1), Μαστόρος 3 (1), Ρουμελιώτης 2, Μίτροβιτς 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς, Γουάιλι 4, Καουφμάνις 13 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 2, Πάππος, Μέξης, Φιλοξενίδης 2, Μητσιμπόνας 6 (2), Σιγάλας, Κυρίτσης 35 (2).

Με την νίκη με 66-64 έφυγε από την Καβάλα ο Αίας Ευόσμου, αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς νίκη μετά από έξι παιχνίδια.

Η Καβάλα ήταν αυτή που ξεκίνησε με… φόρα την αναμέτρηση, όπως δείχνει το 22-14 του δεκαλέπτου, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Αίαντας φρόντισε να φέρει την διαφορά στο σουτ (34-32) στο ημίχρονο, με την ομάδα του Ευόσμου να συνεχίζει την αντεπίθεση της και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καραγιαννίδη (34-35), μπαίνοντας, μάλιστα, με προβάδισμα έξι πόντων (48-54) στην τελευταία στροφή του αγώνα. Ο Γουέμπστερ, με συνεχόμενους πόντους, έφερε την Καβάλα σε απόσταση βολής (60-62 στο 37’), όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας στην νίκη με 66-64.

Τζέφερσον με 16 πόντους και Καραγιαννίδης με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ξεχώρισαν από πλευράς νικητών, ενώ για την Καβάλα, ο Απαζίδης είχε 18 πόντους και ο Γουέμπστερ 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ταρενίδης Σ.-Ευφραιμίδης Σ.-Πράττος (Στουπίδης)

Δεκάλεπτα: 22-14, 34-32, 48-54, 64-66

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 6 (2), Μπόζης 5 (1), Πουλιανίτης 7, Απαζίδης 18 (4), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 6 (1), Ταχυρίδης 2, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 7 (1).

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Ζαν-Μαρί 4, Τζέφερσον 16 (2), Αναστασόπουλος 5, Παπαδόπουλος 4, Ναούμης 5, Πετράκης 5 (1), Πετανίδης 8, Καλογιαννίδης 8 (1), Καραγιαννίδης 11 (1).