Χαρίλαος Τρικούπης – Αγρίνιο 90-85: Το Μεσολόγγι πήρε το… θρίλερ στην παράταση.

Συγκλονιστικό παιχνίδι είχαμε στο Μεσολόγγι, με τον Χαρίλαο Τρικούπη να επικρατεί στην παράταση του Αγρινίου με 90-85, κάνοντας… σεφτέ στην Elite League.

Το παιχνίδι ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούςμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Άβελον, έφεραν το Αγρίνιο μπροστά με 74-70, με ton Χαρίλαο Τρικούπη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, χάρη σε τρίποντο του Ερμείδη και 2/2 βολές του Μολφέτα (75-74). Ο Άβελον με γκολ – φάουλ έγραψε το 75-77, για να απαντήσει ο Μολφέτας με τρίποντο στα 14’’ για το 78-77. Το Αγρίνιο κέρδισε βολές για την νίκη στα 12’’ με τον Τσουργιάνη, ο οποίος, όμως είχε 1/2 για το 78-78, με το ματς να οδηγείται στην παράταση, καθώς οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ του αγώνα, καθώς ναι μεν ο Άβελον πέτυχε το 78-80, με το Μεσολόγγι, όμως, να απαντά με ένα 10-0 για το 88-80, με τον Δημητρακόπουλο με πέντε σερί πόντους να… τελειώνει το ματς, παρά τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Φίσερ για το 88-85). Έτσι, το τελικό 90-85 φέρνει τον Χαρίλαο Τρικούπη στο 1-1, ρεκόρ το οποίο έχει, πλέον και το Αγρίνιο.

Εκπληκτικός ο Χουχούμης με 28 πόντους, με τον Μολφέτα να έχει 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον Κουρουπάκη 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και τους Δημητρακόπουλο και Γουίτφιλντ να έχουν από 11 πόντους έκαστος.

Για το Αγρίνιο, ο Άβελον είχε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, όσους σημείωσε και ο Φίσερ, ενώ 14 πόντους είχε ο Νικολαΐδης.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 23-18, 35-34, 52-55, 78-78, 90-85 (πρτ.)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 28 (4), Δημητρακόπουλος 11 (2), Μανιάς 7 (2), Γουίτφιλντ 11 (1), Τόλα, Ερμείδης 8 (2), Μολφέτας 13 (3), Κουρουπάκης 12, Καραγεωργίου.

Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Νικολαΐδης 14 (2), Άβελον 28 (2), Ντουζίδης, Καφέζας 5, Τσούκας 3 (1), Τσουργιάννης 7 (1), Κυριλής, Φίσερ 28 (4), Θ. Μπαζίνας, Μπαρδάκας.