Α2 Ανδρών-Η Καρδίτσα σφράγισε το εισιτήριο για την Basket League

Η Καρδίτσα, στην οποία αγωνίζεται ο Γιάννης Μπουρούσης, νίκησε την Καβάλα με 74-66 και εξασφάλισε την συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Basket League.

Η Θεσσαλική ομάδα, στην οποία αγωνίζεται ο Γιάννης Μπορούσης, κατάφερε να νικήσει το Σάββατο (16/4), την Καβάλα με 74-66 και να πανηγυρίσει την άνοδο στην Basket League.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Θεσσαλική ομάδα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39). Η διαφορά παρέμεινε αναλλοίωτη στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-56), με την Καρδίτσα να παίζει πιο αποτελεσματικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να νικάει εντός έδρας την Καβάλα με 74-66.

Καρδίτσα-Καβάλα 74-66
Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Πράττος (Τέγα)
Δεκάλεπτα: 24-16, 43-39, 60-56, 74-66
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 14 (2), Τσιλούλης 3, Καρράς 2, Μπουρούσης 20 (1), Κακλαμάνος 16 (4), Σπυριδονίδης, Χάλαρης, Ντράσκοβιτς 12, Αλεξιάδης, Βεργίνης 7 (1).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 18 (3), Αμπατζάς 14 (2), Καψαλός 5 (1), Πρασίνης 2, Ζαρκαδούλας 5 (1), Ράπτης 11, Δρόσος 5 (1), Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 6.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ψυχικό 73-75

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (66-66) και το Ψυχικό να είναι πιο αποτελεσματικό και να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 75-73.

Από το Ψυχικό διακρίθηκε ο Παπανικολάου με 14 πόντους, με τους Πολυτάρχου, Αθανασούλα και Ματαλιωτάκη να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Από τον Κόροιβο ξεχώρισαν οι Μίτροβιτς και Τάταρης με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλδίρης-Σκαλτσής-Κανελλόπουλος (Μάρκου)
Δεκάλεπτα: 19-12, 38-27, 51-47, 66-66, 73-75 (πρτ.)
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 19 (4), Καλογερίας 4, Ναούμης 2, Μαστρογιαννόπουλος 9 (2), Κάππος 6 (1), Μιχαλούτσος 7 (1), Τάταρης 12, Μαστόρος 5 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Παπανικολάου 14 (1), Πολυτάρχου 12 (3), Μαλέλης 1, Μαρίνος, Ρίκετς, Αθανασούλας 12 (2), Ματαλιωτάκης 12, Ιορδάνου 7 (1).

Αγρίνιο-Ελευθερούπολη 87-74

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-28). Το Αγρίνιο διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Ελευθερούπολη με 87-74.

Από το Αγρίνιο διακρίθηκαν οι Κουρουπάκης και Μπαζίνας με 25 κι 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι  Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς και Δ. Ερμείδης με 14 και δώδεκα πόντους.

Διαιτητές: Τσώνος-Θεοδωρόπουλος-Στρέμπας (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 21-21, 43-28, 68-57, 87-74
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Νικολαΐδης 5 (1), Μπαζίνας 14 (1), Τσούκας 9 (3), Μήτσου 10 (2), Κυριλής 8, Κόκκιος, Μπαλός 13, Κουρουπάκης 25, Γκάτζιος 3 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 11, Ναούμης, Γοργόνης 17 (3), Στάθης 4, Δ. Ερμείδης 12 (1), Σκουλίδας 8 (2), Σταμπουλής 4 (1), Π. Ερμείδης 4, Πάτρας, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 14 (1).

Πανερυθραϊκός-Χαρίλαος Τρικούπης 64-57

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-25). Ο Πανερυθραικό ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 64-57.

Από τον Πανερυθραικό διακρίθηκαν οι Μωραΐτης και Καλλιανιώτης με 13 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Χαρίλαο Τρικούπης ξεχώρισαν οι Λεγκίκας και Αλίχοντζιτς με 13 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Χαλαμπαλάκης-Ασλανίδης (Ζαγκλής)
Δεκάλεπτα: 17-15, 25-34, 47-40, 64-57
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Γκαβασιάδης, Κοντούδης, Μωραΐτης 13 (2), Καλλιανιώτης 11 (2), Ντουζίδης, Κωστόπουλος 7 (1), Σκάνδαλος, Γιαουρτόγλου 1, Καμπουρίδης 8 (2), Τσάμης 10, Σταματογιάννης 4, Ευστρατίου 10 (1).
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 2, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 7, Λεγκίκας 13 (3), Αλίχοντζιτς 13, Σοκ 11 (2), Σαχπατζίδης.

Παγκράτι-Οίαξ Ναυπλίου 105-66

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-31). Το Παγκράτι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Οίακα Ναυπλίου με 105-66.

Από το Παγκράτι διακρίθηκαν οι Τζουγκαράκης και Α. Τσουργιάννης με 15 πόντους έκαστος. Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Μερμίγκης και Μιχόπουλος με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κοντίλης-Φάκαρος-Χουγιάζος (Παυλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 18-13, 57-31, 79-51, 105-66
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 14 (1), Ζαραϊδώνης 14 (2), Ζαρίφης 10, Γιοβάνης 6, Χαϊκάλης 10 (2), Δ. Τσουργιάννης 11 (1), Δαμιανός 2, Ταταράκης 8, Τζουγκαράκης 15, Α. Τσουργιάννης 15.
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 24 (1), Μιχόπουλος 17 (2), Τσάκος, Τουρλής, Ντρούλιας 3 (1), Βαϊβόντα 2, Σκλήκας, Τσανίδης 6 (2), Νικόπουλος, Λιάκος 2, Χάχαλος 12.

Φίλιππος Βέροιας-Τρίτων 57-73

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35). Ο Τρίτωνας ήταν πιο αποτελεσματικός στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας με 73-57.

Από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Θεοδώρου και Δημάκος με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Φίλιππο Βέροιας ξεχώρισαν οι Ντόβας και Ντρεκάλοβιτς με 14 και έντεκα πόντους.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ελευθεριάδης Πλ.-Δέλλας (Καλότσης)
Δεκάλεπτα: 23-18, 35-36, 50-52, 57-73
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 14 (3), Ελευθεριάδης 10 (2), Πουλιανίτης 2, Κοθράς 6 (2), Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 1, Ντρεκάλοβιτς 11 (1), Ιατρίδης 7, Πιλκούδης.
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 6 (2), Μανοΐλοβιτς 13, Θεοδώρου 16 (3), Αντωνάκης 3 (1), Μάντζαρης 5 (1), Παπαδημητρίου 2, Γκίκας 1, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 13 (1), Δημάκος 14 (2).

Μαρούσι-Δάφνη Δαφνίου 142-80

Το Μαρούσι ήταν καταιγιστικό στο πρώτο ημίχρονο και πήραν προβάδισμα με 44 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (71-27). Το Μαρούσι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Δάφνη Δαφνίου με 142-80.

Από το Μαρούσι διακρίθηκαν οι Προίσκος και Στασινός με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισαν οι Μπήλιος και Τσορμπατζόγλου με 28 και 16 πόντους.

Διαιτητές: Ραχιώτης-Καλογριάς-Σιδέρης (Μωϋσιάδης)
Δεκάλεπτα: 30-7, 71-27, 111-53, 142-80
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 9 (3), Δόξας 5, Στασινός 23 (5), Παπαγιάννης 14 (2), Ξυδάς 17 (5), Ξύδης 22 (6), Προίσκος 27 (7), Μαργέλης 13, Παπαγεωργόπουλος 3 (1), Αρνόκουρος 9 (1).
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 16 (1), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 11, Μπήλιος 28 (4), Κυρίμης 2, Ρερρές 2, Καλομοίρης 2, Εξηνταβελώνης 12, Κολτσίδας 2, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 5 (1).