Α2: Νίκες για Χαρίλαο Τρικούπη, Αμύντα και Πανερυθραικό

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τετάρτης (24/11) για τα εξ' αναβολής παιχνίδια της Α2.

Αναλυτικά οι αναμετρήσεις:

Χαρίλαος Τρικούπης-Μαρούσι 97-86

O Xαρίλαος Τρικούπης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-34). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν το Μαρούσι με 97-86, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 2-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-5.

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Βασιλόπουλος και Αλίχοντζιτς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Σιδέρης και Στασινός με 16 και 14 πόντους.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης-Δέλλας (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-34, 69-55, 97-86

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 12, Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 18 (3), Αγγέλου 10, Στάθης 7, Λιάπης 4, Λεγκίκας 3 (1), Αλίχοντζιτς 19, Βασιλόπουλος 20 (4).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 14 (3), Παπαγιάννης 5 (1), Ξυδάς 11 (4), Ξύδης 4, Προίσκος 3 (1), Σιδέρης 16, Μαργέλης 9, Παπαγεωργόπουλος 3, Αρνόκουρος 3, Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 11 (2).

Παγκράτι-Πανερυθραϊκός 78-80

Ο Πανερυθραικός είχε ένα μικρό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43). Οι κόκκινοι διατήρησαν αυτό την διαφορά και στο δεύτερο μέρος και "απέδρασαν" από την έδρα του Παγκρατίου, επικρατώντας με 80-78. Ο Πανερυθραικός ανέβηκε στο 4-2, ενώ το Παγκράτι έπεσε στο 1-5.

Από τον Πανερυθραικό διακρίθηκε ο Μωραίτης με 13 πόντους, ενώ οι Σταματόγιαννης και Ευστρατίου σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από το Παγκράτι ξεχώρισε ο Χαικάλης με 26 πόντους, με τους Τσουργιάννη και Τζουγκαράκη να έχουν από 16 πόντους.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Στρέμπας-Κονταράτος (Ζώης)

Δεκάλεπτα: 23-27, 43-47, 61-65, 78-80

Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Σταυρακούκας 11, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ταταράκης 2, Χαϊκάλης 26 (4), Γιοβάνης 4, Τσουργιάννης 16 (1), Τζουγκαράκης 16.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 13 (3), Καλλιανιώτης 6 (2), Ντουζίδης 11 (3), Κωστόπουλος, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 3 (1), Καμπουρίδης 4, Παπανικολάου 5 (1), Τσάμης 7, Σταματογιάννης 12 (2), Καλογερίας, Ευστρατίου 12 (1).

Αμύντας-Οίαξ Ναυπλίου 84-45

Ο Αμύντας κυριάρχησε στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-21). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και επικράτησαν του Οίακα Ναυπλίου με 84-45, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 4-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 0-6.

Από τον Αμύντα διακρίθηκε ο Μπέλη με 17 πόντους, με τους Αβάρε και Γκάτζο να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από τον Οίακα Ναυπλίου ξεχώρισαν οι Μερμίγκης και Τσβόροβιτς με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καραβίτης-Τεφτίκης-Μαρτινάκος (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 22-14, 35-21, 63-35, 84-45

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 15 (3), Άουτερβααλ, Τοπάλι 8 (1), Σιούντρης 3 (1), Γκρέκας 3 (1), Κουκουνιάς 11 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 15 (3), Μπέλη 17 (4), Βύρλας 10.

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 12, Μιχόπουλος 5, Καστραντάς, Τουρλής 2, Χόρτσας 7, Σκλήκας 2, Τσανίδης 4, Σαρρής, Χαϊδάς, Χάχαλος 2, Τσβόροβιτς 11.