Α2 Ανδρών: Ο Αμύντας σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού Β' Piraeus Bank

Ο Αμύντας σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού Β' Piraeus Bank και πανηγύρισε την έκτη του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών. Με αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτες του Κωνσταντινίδη ανέβηκαν στο 6-3, ενώ η ομάδα του Πειραιά υποχώρησε στο 8-2.

Αμύντας - Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank 72-70

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και πορεύτηκαν χέρι-΄χερι, στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αμύντα, να προηγείται για δύο πόντους(21-19, 10'). Οι γηπεδούχοι έχασαν τα ηνία στη συνέχεια, καθώς ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ανέβασε ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (30-35, 20'). Η ανάπαυλα δεν επηρέασε καμία από τις δύο πλευρές, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο, το τέμπο του αγώνα παρέμεινε ίδιο. Ο Αμύντας φρόντισε να παραμείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Τσαλδάρη που ένιωθαν συνεχώς την «ανάσα» των αντιπάλων τους, παρέμειναν σε θέση οδηγού (57-58, 30'). Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν... θρίλερ. Με 3' 27'' να υπολείπονται ο Βαρδιάνος ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά την ομάδα του (68-66). Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank μείωσε λίγο αργότερα με τον Σκουλίδα (71-70). Με 13'' να απομένουν, ο Τοπάλι ευστόχησε σε 1/2 βολές και έκανε το 72-70. Ο Μελισσαράτος πήγε στη γραμμή των βολών, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έτσι ο Αμύντας πήρε τη νίκη με 72-70.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κανονίδης με 17 πόντους.

Από τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank ο Νικολαίδης πέτυχε 22 πόντους και ο Σκουλίδας 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 30-35, 57-58, 72-70.

αμυυντας στ

ολ στ

Φίλιππος Βέροιας - Οίαξ Ναυπλίου 73-72

Ο Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε ελαφρώς πιο δυναμικά στο παρκέ και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων.(21-13, 8'). Ο Οίακας Ναυπλίου δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο και στα δύο εναπομέιναντα λεπτά κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί (21-22, 10'). Η ομάδα της Βέροιας πήρε ξανά τα ηνία στο πρώτο μισό του αγώνα (51-45, 20'), ωστόσο μετά την ανάπαυλα οι δύο πλευρές πορεύτηκαν χέρι-χέρι (63-62, 30'). Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός. Με το σκορ στο 71-71, 27'' πριν το φινάλε, ο Κοθράς έβαλε μπροστά τον Φίλιππο Βέροιας (73-72). Με 12'' να απομένουν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν καλάθι και έτσι το σκορ παρέμεινε ίδιο.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ελευθεριάδης με 26 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Σιμιτζής πέτυχε 24 πόντους για τον Οίακα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-45, 63-62, 73-72.

φλ στ

οιακ στ

Παγκράτι-Ελευθερούπολη: 56-63

Η Ελευθερούπολη πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-9). Η ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-23).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το Παγκράτι έκανε ένα επί μέρους σκορ 21-11 και έφερε νέες ισορροπίες στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-44). Η Ελευθερούπολη με ένα επί μέρους σκορ 18-12 στην τέταρτη περίοδο, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Παγκράτι, με αποτέλεσμα να επικρατήσει εκτός έδρας με 63-56.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισαν οι Ερμείδης και Σταμπουλής με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από διακρίθηκε ο Δόξας με 13 πόντους, με τους Μιχαλό και Ματαλαιωτάκη να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 9-14, 23-34, 44-45, 56-63

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Αναστόπουλος Αν.-Κατραχούρας (Ελευθεριάδης)

Πανερυθραϊκός-Τρίτων: 98-74

Ο Πανερυθραικός ξέφυγε στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-34).

Ο Τρίτωνας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και ήταν ιδιαίτερ απειλητικός στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Πανερυθραικός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 98-74.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Φιλιππάκος και Αθανασούλας με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Μάντζαρης και Κόκκαλης με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-15, 48-34, 72-55, 98-74

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Αργυρούδης-Γρίβα (Ζερβούδης)

Ψυχικό-Απόλλων Π.: 60-77

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές από τα πρώτα λεπτά, με τον Απόλλωνα Πάτρα να χτίζει μια διαφορά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32). Το Ψυχικό έκανε προσπάθειες για να μειώσει στο δεύτερο μέρος, αλλά οι Πατρινοί κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 19-11 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας με 77-60.

Από τον Απόλλων Πάτρας ξεχώρισε ο Μολφέτας με 18 πόντους, ενώ οι Τσιακμάς και Διαμαντάκος σκόραραν από 14 πόντους έκαστος. Από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Κυρίτσης και Μιλεντίγιεβιτς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-22, 32-41, 49-58, 60-77

Διαιτητές: Παντελίδης-Ζαχαρής-Ξέρας (Τεφτίκης)

Μαρούσι-Καβάλα: 98-69

Η ομάδα του Αμαρουσίου έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Παρότι η Καβάλα μείωσε την διαφορά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Το Μαρούσι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 38-17 και πέρασε μπροστά με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-50). Η Αθηναική ομάδα κράτησε και ανέβασε την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να νικήσει την Καβάλα με 98-69.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 30 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Αμπατζάς και Πάτρας με 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-33, 75-50, 98-69

Διαιτητές: Καρακάσης-Μαρινάκης-Ασλανίδης (Κουλούρης)