Α2: Πέρασε δια πυρός και σιδήρου ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank από το Ψυχικό

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank ίδρωσε αλλά τελικά επικράτησε του Ψυχικου με 76-71, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Α2.

ΑΕ Ψυχικό-Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank: 71-76

Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 10-0 στο 3' και με 17-2 στο 5'. Το Ψυχικό με ένα επί μέρους σκορ 7-2 μάζεψε όσο μπορούσε την διαφορά, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-11). Ισορροπημένο το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα εννιά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν λύσεις και να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54).  Το Ψυχικό έβαλε φωτιά στο ματς στο 36', αφού με ένα επί μέρους σκορ 14-6 κατάφερε και ισοφάρισε το σκορ (68-68), ενώ πέρασε μπροστά τρία λεπτά αργότερα (71-70). Ο Ολυμπιακός Β' Piraeus Bank διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε του Ψυχικού εκτός έδρας με 76-71.

Από τον Ολυμπιακό Β' Piraeus Bank ξεχώρισε ο Μελισσαράτος με 21 πόντους, ενώ οι Παπαδιονυσίου, Νικολαίδης, Κολοβερός και Χρησίδης σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος. Από το Ψυχικό διακρίθηκαν οι Κυρίτσης και Μιλιντίγιεβιτς με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 11-19,28-37, 54-62, 71-76

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καλογερόπουλος Φ.-Τεφτίκης (Ελευθεριάδης)

Φίλιππος Βέροιας-Απόλλων Πάτρας: 58-77

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην πρώτη περίοδο, με τον Απόλλωνα Πατρών να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-10). Παρά την πίεση του Φίλιππου Βέροιας στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 25-13, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-21).

Ο Φίλιππος Βέροιας πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-45). Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 24-13 στην τέταρτη περίοδο, σφράγισαν την εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας της Ημαθίας με 77-58.

Από τον Απόλλων Πάτρας ξεχώρισαν οι Ζούμπος και Μολφέτας με 25 και 14 πόντους, ενώ από τον Φίλιππο Βέροιας διακρίθηκαν οι Ελευθεριάδης και Πιλκούδης με 23 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 8-10, 21-35, 45-53, 58-77

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μαραμής-Ξέρας (Παπαδόπουλος Θ.)

ΓΣ Ελευθερούπολης-ΑΣ Καρδίτσας: 85-77

Αν και η Καρδίτσα προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με πέντε πόντους (26-21), αλλά η Ελευθερούπολη αντέδρασε με ένα επί μέρους σκορ 23-8, με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-34). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 20-10, κατάφεραν να προηγηθούν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44). Η Καρδίτσα έτρεξε και έκανε ένα επί μέρους σκορ 33-21 στην τέταρτη περίοδο, αλλά η η ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 85-77.

Από την Ελευθερούπολη ξεχώρισε ο Δημάκος με 25 πόντους, ενώ οι Τσιλούλης, Τσουμάνης και Ερμείδης σκόραραν από 13 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Καρράς και Παπαρέγκας με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-26, 44-34, 64-44, 85-77

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ι. (Στουπίδης)

ΑΟ Παγκρατίου-Οίαξ Ναυπλίου: 125-71

Το Παγκράτι έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του καθώς προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (34-17). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα του και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-39). Το Παγκράτι πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 35-16 χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 41 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (96-55).  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το κρεσέντο και στην τέταρτη περίοδο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-16 και νίκησαν τον Οίακα Ναυπλίου με 125-71.

Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Δόξας και Κουφόπουλος με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Οίακα Ναυπλίου διακρίθηκαν οι Βύρλας και Σκορδάς με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 34-17, 61-39, 96-55, 125-71

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Μαρινάκης-Ασημακάκη (Γολεγού)

Πανερυθραικός-Καβάλα: 85-77

Το σκορ κινήθηκε χαμηλά στην πρώτη περίοδο, με τον Πανερυθραικό να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 23-13 και πέρασαν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-26). Αν και η Καβάλα έκανε προσπάθειες να μειώσει στο δεύτερο μέρος, ο Πανερυθραικός κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 26-10 στην τέταρτη περίοδο, πήρε την νίκη με 83-56.

Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Αθανασούλας και Φιλιππάκος με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Ζαραιδώνης και Βακουφτσής με 13 και εννιά πόντους.
Δεκάλεπτα:  15-13, 38-26, 57-46, 83-56
Διαιτητές: Κοντίλης-Τσιμπούρης-Φάκαρος (Λιμνιάτης)

Μαρούσι-Δάφνη Δαφνίου: 80-56

Το Μαρούσι πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13). Παρότι η Δάφνη Δαφνίου πίεσε και απείλησε για να μειώσει το σκορ, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησαν με 80-56.

Από το Μαρούσι ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Στασινός με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δάφνη Δαφνίου διακρίθηκαν οι Τζορμπατζόγλου και Τζουγκαράκης με 12 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-13, 38-26, 61-44, 80-56
Διαιτητές: Τσολάκος-Τσάτσης-Τηγάνης (Άκελ)