Ιωνικός-Άρης 85-73: Πήρε την πρόκριση με κορυφαίο τον Σμιθ

Ο Ιωνικός Hellenic Coin νίκησε με 85-73 τον Άρη Θεσσαλονίκης με στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται περισσότερα λεπτά μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι κιτρινόμαυροι με ένα σερί 7-2 πέρασαν μπροστά με τέσσερις πόντους (19-15) στο 9', αλλά ο Ιωνικός έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19).

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ πόντους (27-19, 15'), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Φίτσπατρικ (28-27). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους κυανόλευκους να είναι μπροστά μόλις για ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδο (53-45, 26'), ενώ κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-54). Η τέταρτη περίοδος δεν άλλαξε κάτι στο ματς, με τους γηπεδούχους να παίρνει την νίκη κόντρα στον Άρη με 85-73.

Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Σμιθ και Πριντζέτ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Μιλόσεβιτς και Τσάλμερς με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73