Ζαλγκίρις-Σιαουλάι 89-56: Με το δεξί ξεκίνησαν οι «πράσινοι» το Λιθουανικό πρωτάθλημα

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εύκολα την Σιαουλάι με   , στην πρεμιέρα του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες και τα μέλη της Ζαλγκίρις Κάουνας παρέλαβαν το κύπελλο και τα μετάλλια από το περσινό πρωτάθλημα πανηγυρίζοντας τον τίτλο. Οι  "πράσινοι" πάτησαν το γκάζι στην δεύτερη περίοδο και βρέθηκε μπροστά με 13 πόντους (45-32). Η Ζαλγκίρις ξέφυγε  στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο +30 (69-39). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι νίκησαν την Σιαουλάι με 89-56.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Λοβέρν και Γκριγκόνις με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μιλάκνις πρόσθεσε ακόμη 12 πόντους. Από την Σιαουλάι δικρίθηκαν οι Βαν Βλετ και Άντερσον με 14 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 23-21, 45-32, 69-39, 89-56