Χίμκι - Ζενίτ 67-79: Με το δεξί ξεκίνησαν οι παίκτες του Πασκουάλ

H Ζενίτ πάτησε... γκάζι στην τέταρτη περίοδο και ξεκίνησε νικηφόρα στο πρωτάθλημα της VTB League, επικρατώντας με 79-67 επί της Χίμκι.

Στην πρεμιέρα της VTB League η Ζενίτ επικράτησε με 79-67 της Χίμκι, σε ένα ματς, όπου οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τους αστέρες τους.

Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως η Χίμκι πραγματοποίησε την δική της αντεπίθεση στο τρίτο μέρος του αγώνα και βρέθηκε στο +4, 10΄ πριν την τελευταία περίοδο (55-51).

Στη συνέχεια η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, περιόρισε επιθετικά τους αντιπάλους της, οι οποίοι μέτρησαν μόλις έναν πόντο σε έξι λεπτά και έτσι βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού. Με κορυφαίο σκόρερ τον Μπίλι Μπάρον, η Ζενίτ έφτασε στο +15 (64-79) και πήρε εύκολα τη νίκη (67-69, 40').

Από τη μεριά της Χίμκι, ο Ρίμας Κουρτινάιτις δεν είχε στην διάθεσή του τον Αλεξέι Σβεντ, όπως και τους Στέφαν Γιόβιτς, Έρικ ΜακΚόλουμ και Ίγκορ Βιάλτσεφ.

Αντίστοιχα η Ζενίτ αγωνίστηκε χωρίς τους Κέβιν Πάνγκος, Άρτούρας Γκουντάιτις, και Ντιμίτρι Κοστόφ.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπίλι Μπάρον με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από 11 πόντους έκαστος μέτρησαν οι Ρίβερς και Γουίλ.

Κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μπερτάνς με 12 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 35-37, 55-51, 67-69.