Mπάγερν-Μπαρτσελόνα 79-87: Οι Καταλανοί κρατούν και με τα δυο χέρια το πλεονέκτημα έδρας

Άνετο και ωραίο ήταν το πέρασμα της Μπαρτσελόνα από το Μόναχο αφού επιβλήθηκε της Μπάγερν με σκορ 87-79 , με τους Καταλανούς να βρίσκονται σταθερά σε τροχιά 4αδας.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε η Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι , με την ομάδα του Γκριμάου να προηγείται 15-8 δια χειρός Λαπροβίτολα και Κάλινιτς, με τους Καταλανούς να κρατάει το προβάδισμα μέχρο το τέλος της περιόδου (25-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ένα σερί 13-0 των φιλοξενουμένων εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (19-38). Οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν κρατάνε το χάντικαπ πολύ ψηλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (30-47).

Στο δεύτερο μέρος , οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους (40-62) , με τα συνεχόμενα τρίποντα του Φρανσίσκο και του Μπαμπ να μειώνουν την διαφορά (49-64) , με τους Καταλανούς να συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (53-71).Στην τελευταία περίοδο , ένα 9-1 των γηπεδούχων έριξε την διαφορά στους 11 (63-74), με την Μπάγερν να "ψαλιδίζει" και άλλο την διαφορά με το τρίποντο του Φρανσίσκο να διαμορφώνεται το 72-80. Η Μπάρτσα αντέδρασε , έμεινε σοβαρή μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 87-79.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπαμπ με 17 πόντους και Ιμπάκα με 17 και 112 ριμπάουντ , ενώ από τους νικητές ο Πάρκερ είχε 15 πόντους και ο Λαπροβίτολα 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 30-47, 53-71, 79-87

Screenshot 2024 03 29 at 00 28 16 FC Bayern Munich vs FC Barcelona 2024 03 28 21 30 EuroLeague