ΠΑΟΚ - Μαρούσι 77-62: Στα play-offs με "διπλούς" Πόρτερ και ΜακΝις

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αμαρουσίου με 77-62 και εξασφάλισε την πρόκριση του στα play-offs της Basket League όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει με 18-18 με δύο εύστοχες βολές του Πόρτερ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το 8-0 σερί του ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 10 (33-23). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-36 με τρίποντο του Χάρη Γιαννοπούλου για το Μαρούσι.

Στο δεύτερο μισό το τρίποντο του Τζούστον μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο για την ομάδα του (45-44). Στο σημείο εκείνο άλλο ένα 8-0 από τους γηπεδούχους ανέβαζε την διαφορά στους 9 (53-44). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 57-51 το οποίο διαμορφώθηκε από 2/2 βολές του Τσαϊρέλη. Εκεί,ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με ένα σερί 14-0 ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη καθώς προηγήθηκε με 19 πόντους (77-58) και τελικώς επικράτησε με 77-62.

On fire: Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έδειξε για άλλη μια φορά την κλάση του κάνοντας double double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τον Δικέφαλο ο Χαμούνι ΜακΝις με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ,ενώ για τους ηττεμένους ο Ραντούλιτσα είχε 18 πόντους και ο Γιαννόπουλος 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +19 στα 38'45" (77-58)

Διαιτητές:Πουρσανίδης, Καρπάνος, Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα:18-18,40-36,57-51,77-62