Απόλλων Π. - Λαύριο 66-104: Φινάλε με κατοστάρα και όργια Καστανιέδα

Το Λαύριο ήταν καταιγιστικό και επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 104-66 με 34 του Καστανιέδα. Στην Elite League συνεχίζει η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου.

Στην αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ,με το Λαύριο να ξεφεύγει με 8 χάρη σε τρίποντο του Ξαβιέ Καστανιέδα (15-23). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-2 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους (22-41),με το ημίχρονο να λήγει με τον δείκτη του σκορ στο 33-51.

Στο δεύτερο μισό, το Λαύριο άγγιξε την διαφορά των 23 πόντων με καλάθι του Φλάτεν (35-58),με τον Απόλλωνα να τρέχει ένα μικρό σερί 7-0 για το 42-58. Οι δύο ομάδες πήγαν στα τελευταία δέκα λεπτά από την αφετηρία του 50-71. Εκεί,τα πάντα είχαν κριθεί και οι Λαυρεώτες έτρεξαν στο τέλος του αγώνα ένα επιμέρους σκορ 14-2 για το τελικό 66-104 και την διαφορά 38 πόντων.

On fire: Για τους νικητές ο Καστανιέδα ήταν εκπληκτικός με 34 πόντους (5/8 τρίποντα),7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Για το Λαύριο ο Νόα Χορκλερ είχε 14 πόντους και για τον Απόλλωνα ο Όσμπορν σκόραρε 21 πόντους και ο Σαλούστρος 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +38 του τελικού αποτελέσματος (66-104)

Διαιτητές: Λόρτος, Μαρτινάκος, Αγγελής

Τα δεκάλεπτα:20-27,33-51,50-71,66-104

Messenger creation a10b9dc0 ae7d 456a abf7 a7dafc4dc250