Πανελλήνιο Εφήβων, Ηράκλειο – ΔΕΚΑ 50-76: Με… υπογραφή Λιοτόπουλου

Με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η ΔΕΚΑ ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο του Ηρακλείου και με το υπέρ της 76-50, έκανε το 2Χ2 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Το σκορ άνοιξε για το Ηράκλειο ο Καλλικάκης (2-0, 1΄20΄΄). Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε στο σκορ με 6-4 (3΄12΄΄), ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 από τη ΔΕΚΑ που πήρε προβάδισμα με 17-6 (6΄49΄΄). Ο Μακράκης με εύστοχο σουτ επανέφερε την επαφή με το καλάθι για το Ηράκλειο μειώνοντας σε 17-8 (7΄09΄΄). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά +10 πόντων μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Λιοτόπουλου (11-21).

Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο με εύστοχο τρίποντο (11-24, 10΄18΄΄). Ο Μακαρατζής διεύρυνε το προβάδισμα της ΔΕΚΑ με εύστοχο τρίποντο και μετά από ασίστ του Λιοτόπουλου, με τον τελευταίο να σκοράρει λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το 32-13 (13΄18΄΄). Οι Θεσσαλονικείς έβρισκαν λύσεις απέναντι στη μαχητική άμυνα των Κρητικών φτάνοντας στα μέσα του δεκαλέπτου στο +21 (15-36, 15΄26΄΄).  Το επιθετικό κρεσέντο της ΔΕΚΑ είχε και συνέχεια και με μια εντυπωσιακή ενέργεια του Λιοτόπουλου η διαφορά ανέβηκε στο +27 (18-45, 18΄22΄΄).

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, το Ηράκλειο άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μισό, αυτή τη φορά με τον Ντατσιονάκη (23-45, 20΄33΄΄). Η ομάδα της Κρήτης εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική βελτιώνοντας την επιθετική της λειτουργία, όχι όμως και την αμυντική, με αποτέλεσμα να παραμένει η διαφορά υπέρ της ΔΕΚΑ στα ίδια επίπεδα (39-63, 28΄18΄΄).

Με ένα σερί 6-0 από τα τρίποντα των Καραπιδάκη και Τσαγκαράκη ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο το Ηράκλειο μειώνοντας σε 65-48 (31΄17΄΄). Η ΔΕΚΑ είχε τις λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσε το 72-48 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο χρόνος που απέμενε κυλούσε υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Ιωαννίδη να κλείνει το σκορ μετά από εύστοχο δίποντο στο 76-50.

Δεκάλεπτα: 11-21, 21-45, 42-65, 50-76

Διαιτητές: Κούλης, Βαγγάλης, Μπουγλός

Ηράκλειο (Μακράκης): Μακράκης 9, Καραπιδάκης 3(1), Δασκαλάκης 3, Τσαγκαράκης 3(1), Ντατσιονάκης 4, Σεγρεδάκης, Χαλαμπαλάκης 3(1), Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 7, Φουκαράκης 4, Καλλικάκης 6, Ιωάννου, Βόντας 8(2).

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μακαρατζής 5(1), Βογιατζής 9, Χαρτώνας 7(1), Στράντζαλης 1, Κεραμιτσόπουλος 6, Πατρίκης 6, Πούντος 10, Ιωαννίδης 7(1), Σεκερτζής 4, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 17(3), Πασχαλίδης 4.

Διαβάστε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα εδώ

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο του αγώνα και τις δηλώσεις  των πρωταγωνιστών εδώ