Πανελλήνιο Νεανίδων, Ηρακλής Κ. – Κρόνος 27-76: Τουμπανιάρη και άμυνα έφεραν την άνετη νίκη

Σε… περίπατο μετέτρεψε ο Κρόνος το εναρκτήριο παιχνίδι του για το Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, με την ομάδα του Αγ. Δημητρίου να διαλύει τον Ηρακλή Κοζάνης με 76-27. Ασταμάτητη η Τουμπανιάρη με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Στο δεύτερο παιχνίδι της πρώτης μέρας του Final-8 στο 38 Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επιβλήθηκε του Ηρακλή Κοζάνης με 76-27.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ομάδα του Αγίου Δημητρίου, πήρε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς ο Ηρακλής ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Κρόνο να προηγείται με 16-9, ενώ στην αρχή της δεύτερης έγινε νταμπλ-σκορ (18-9 με καλάθι της Τουμπανιάρη).

Το σκορ ξεπέρασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (22-11), 08’02΄΄ πριν την ανάπαυλα με γκολ-φάουλ της Θεοδωροπούλου, ενώ το σερί για τον Κρόνο συνεχίστηκε φθάνοντας πολύ γρήγορα στο +20 (31-11). Η ομάδα της Κοζάνης δε μπορούσε να αντιδράσει και το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 40-14.

Στην επανάληψη, η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει φθάνοντας ακόμη και τους 46 πόντους (64-18) λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι την κόρνα της λήξης.

Ηρακλής Κοζάνης-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 27-76
Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ.-Τογανίδου-Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 9-16, 14-40, 21-64, 27-76
Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου 2, Σακίτα 4, Ζηντσιόβα 2, Σαρρή, Γεωργάκα, Γκούμα 3, Παπαζήση 7, Κωστογλίδου, Καραπάτσιου, Σούλο, Κοντογιάνννη 3(1), Τοπάλη 6.
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου-Μαυροειδή-Τσαμπούρη): Στολίγκα 12(1), Τσιρογιώργη 4, Ανδρέου 4, Προδρομίδη 4, Φουστέρη 2, Τουμπανιάρη 16,  Τσιμπριμάνη, Παπακώστα, Ζαφείρη 10(1), Θεοδωροπούλου 12(1), Σταθοπούλου 12, Λίτσα.