Φενέρμπαχτσε-Μονακό 89-78: Μια νίκη μακριά από το Βερολίνο οι Τούρκοι

Μια σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε στο γήπεδό της επικρατώντας της Μονακό με σκορ 89-78 και έτσι έφτασε τις δυο νίκες στην σειρά και θέλει πλέον άλλη μια νίκη για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στο Final 4 του Βερολίνο.

Ισορροπήμενο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ,με καμία από τις ομ΄΄άδες να μην μπορεί να ξεφύγει της άλλης. Τζέιμς και Μπλοσγκειμ έδωσαν το προβ΄΄αδισμα με σκορ 21-18 στην Μονακό με τον Σανλί να μειώνει σε 21-19 στο τέλος της περιόδου. Στην δε΄΄υτερη περίοδο , η Φενέρ πετούσε φωτιές στην επίθεση. Τα τρίποντα του Γουίλμπεκιν και του Γκούντουριτς έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους 29-23. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν ,χτύπησαν στην ρακέτα με τον Ντιαλό και τον Μοτεγιούνας και έφτασαν να μειώσουν στο πόντο (36-35). Οι Τούρκοι έβγαλαν εκ νεόυ αντίδραση και με τα καλάθια του Πιερ,του Καλάθη και του Γκούντουριτς και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με σκορ 47-40.

Στο δεύτερο μέρος, Μοτεγιούνας, Ντιαλο και Τζέιμς έριξαν την διαφορά στο δίποντο (53-51). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με ένα 14-5 κυρίως από τον Σεστίνα και τον Μπιμπέροβιτς ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (67-56), με Μπλοσγκειμ από την μια και τον Γκούντουριτς από την άλλη να διαμορφώνουν το 69-58 που ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο τέλος, ενώ οι Τούρκοι ήλεγχαν  σταθερά την διαφορά σε διψήφιες τιμές (75-64) , οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν κυρίως με τον Μπλοσγκέιμ και τον Ντιαλό και μείωσαν στους τέσσερις πόντους (75-71) με το ρολόι να δείχνει έξι λεπτά γαι το τέλος. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι της Φενέρ από τον  Μπιμπέροβιτς και τον Παπαγιάννη ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους εννιά πόντους (80-71). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι και έτσι ηττήθηκαν με σκορ 89-78 , με την Φενέρ να θέλει μια νίκη πλέον για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στο Final 4.

Σπουδαίο παιχνίδι γαι τους νικητές έκανε ο Μπιμπέροβιτς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Καλάθης με 13 πόντους και 5 ασσίστ. Από την Μονακό πρώτος αλλά μόνος ήταν ο Ντιαλό που πέτυχε 23 πόντους .

Τα δεκάλεπτα: 19-21,47-40,69-58,89-78

Screenshot 2024 05 02 at 04 43 59 Fenerbahce Beko Istanbul vs AS Monaco 2024 05 01 20 45 EuroLeague