Παναθηναϊκός  - ΠΑΟΚ 84-66: 1-0 με… σβηστές μηχανές

Ο Παναθηναϊκός, παρά τις απουσίες των Σλούκα, Ναν και Ερνανγκόμεθ και το έκτακτο πρόβλημα του Μπαλτσερόφσκι, δεν… ίδρωσε απέναντι στον ΠΑΟΚ, που τα περίμενε όλα από τον Πόρτερ. Το «τριφύλλι»… ανέβασε ταχύτητα στο β’ μέρος και με την νίκη του με 84-66, έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον δικέφαλο να ξεκινά δυνατά (1-4), να μην… ψαρώνει από το 8-0 των γηπεδούχων (9-4), φτάνοντας στο 15-13 με κάρφωμα του ΜακΝίς. Ένα ακόμα επιμέρους 7-3 για το «τριφύλλι», το έφερε στο +6 (22-16), προτού ο Τσαϊρέλης γράψει το 22-18, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Λεσόρ και Γκραντ ανέλαβαν δράση, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό γρήγορας, αρχικά στο +10 (33-23) και εν συνεχεία στο +11 (39-28). Κάπου εκεί… πήρε μπροστά ο Πόρτερ, που με συνεχόμενα καλάθια… ροκάνισε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (41-37). Ο Παναθηναϊκός, όμως, κρατούσε και πάλι τα καλύτερα για το τέλος και με τρίποντο του Παπαπέτρου και καλάθι του Αντετοκούνμπο στο φινάλε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενος με +9 (46-37).

Ο Αντετοκούνμπο ξεκίνησε… ζεστός και το τρίτο δεκάλεπτο, στέλνοντας τους «πράσινους» για πρώτη φορά στο +13 (50-37). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και πάλι και με κύριο εκφραστή τον Μίχαλακ, έτρεξε ένα 7-0 για το 50-44. Δύο τρίποντα των Καλαϊτζάκη και Γκριγκόνις, επανάφεραν την διαφορά στο +13 για τους γηπεδούχους (61-48), με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 66-50. Λεσόρ και Μήτογλου έφεραν για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (71-50), ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το rotation του Αταμάν, που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του (Μαντζούκα, Σαμοντούροβ), μειώνοντας σε 72-59, όμως ο Τούρκος προπονητής έριξε και πάλι στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά τους Γκριγκόνις και Βιλντόσα, με τους «πράσινους» να φτάνουν με άνεση στο 84-66 και το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66

Οn fire: Ο Πόρτερ ήταν… καυτός, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους αλλά και εννέα ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Γκριγκόνις και Μήτογλου είχαν από 15 πόντους έκαστος, με τον Λεσόρ να ακολουθεί με 14. Για τον ΠΑΟΚ, εκτός του Πόρτερ, ξεχώρισε και ο Άλστον με 14 πόντους, αλλά και ο ΜακΝίς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για τον Παναθηναϊκό (72-50) στο 33’

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Χριστινάκης, Τεφτίκης