Πανερυθραϊκός – Αίας Ε. 69-64: Ο Αθηναίου έβαλε την… υπογραφή του στο θρίλερ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος ,ο Πανερυθραϊκός λύγισε την αντίσταση του Αίαντα Ευόσμου στην παράταση με 69-64, έκανε το 2-1 στην σειρά των Play Out και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την παραμονή στην Elite League. Εξαιρετικός ο Αθηναίου με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Ο Αίαντας… αιχμαλώτισε με την άμυνα του τον Πανερυθραϊκό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό πως η ομάδα του Ευόσμου δέχτηκε μόλις 22 πόντους σε 20’, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +10 (22-32). Τα πάντα, όμως, γύρισαν… τούμπα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πανερυθραϊκό να ξεκινά με ένα εκκωφαντικό 19-4 (!) που τον έφερε από το -10 στο +5 (41-36).  Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ισοφάρισαν στους 43 πόντους, ενώ το τρίποντο του Κωνσταντινίδη έγραψε το 44-46. Ο Αθηναίου πήρε τα πράγματα στα χέρια του και με τρίποντο πέτυχε το 57-50 στο 35’, όμως ο Αίαντας επέτρεψε εκ νέου και με ένα 8-0 πέρασε μπροστά με 58-57, με τον Αθηναίου, με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 58-58, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Αίαντας προηγήθηκε με 64-62 με τον Πετανίδη, όμως ο Πανερυθραϊκός κρατούσε τα καλύτερα για το τέλος, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 7-0 στα τελευταία 2’13’’, φτάνοντας στην νίκη με 69-64 και στο 2-1, που τους φέρνει μία νίκη μακριά από την σωτηρία.

Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Αθηναίου, με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και επτά ασίστ, με τον Μπρούερ να προσθέτει 15 πόντους και έξι ριμπάουντ. Για τον Αίαντα, που λύγισε στις λεπτομέρειες, Ετιέν και Ναούμης είχαν από 14 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Καρπάνος-Μαρινάκης-Γεράνιος (Παπάντος)

Δεκάλεπτα: 13-25, 22-32, 41-41, 58-58, 69-64 (στην παράταση)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 9 (1), Νικολαΐδης, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 9, Κουφόπουλος 7 (1), Τσουργιάννης, Μπρούερ 15 (2), Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 5, Αθηναίου 22 (4).

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 14 (2), Βίκτορ 10, Αμπατζάς 2, Κωνσταντινίδης 5 (1), Παπαδόπουλος 7 (1), Ναούμης 14 (3), Πετράκης, Πετανίδης 7, Γαρέζος 2, Μαλέλης 3 (1).