Ελευθερούπολη - Ερμής 71-69: Δια πυρός και σιδήρου το 2-1

Η Ελευθερούπολη είδε τον Ερμή Σχηματαρίου να επιστρέφει από το -10 του 30’ (55-45), όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Γκάθραϊτ στο τελευταίο λεπτό, κράτησε την έδρα της άθικτη, με τον ΓΣΕ να επικρατεί με 71-69 και να κάνει το 2-1, στην μάχη για μία θέση στο Final Four της Elite League.

Η Ελευθερούπολη φρόντισε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί στο  ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (36-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣΕ ανέβασε την απόδοση του, φτάνοντας στο +10 (55-45), όμως ο Ερμής δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα… ροκανίζοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους (60-56). Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τον Ερμή να περνά μπροστά με 63-62, όμως ο Γκάθραϊτ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στα 55’’ για το 69-67, προβάδισμα το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα, φτάνοντας στην νίκη με 71-69 και στο 1-0.

Ο Ράιαν με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελευθερούπολης, με τον Καμπουρίδη να έχει 16 πόντους, τον Μαστόρο 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Γκάθραϊτ 11 πόντους.

Για τον Ερμή, 18 πόντους είχε ο Γερομιχαλός και 16 πόντους και 11ριμπάουντ ο Τσουκουεμέκα.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Μπακάλης-Ελευθεριάδης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 18-14, 36-31, 55-45, 71-69

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 18, Γκάθραϊτ 11 (1), Καμπουρίδης 16 (2), Ιατρίδης 4, Μαστόρος 13, Κουρτίδης 3, Τσέλλος 4, Καλογερίας 2.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 4, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 8, Μπολάτογλου 2, Μαργέλης 7 (1), Τσουκουεμέκα 16, Γερομιχαλός 18 (2), Ζορμπάς 8, Μητσιμπόνας.