Ακολουθήστε μας

Β ΕΣΚΑΝΑ

Β’ ΕΣΚΑΝΑ (26η Αγ.): Πανηγύρισε η Ευρυάλη, έσωσε την παρτίδα ο Λέων Μοσχάτου

Β’ ΕΣΚΑΝΑ (26η Αγ.): Πανηγύρισε η Ευρυάλη, έσωσε την παρτίδα ο Λέων Μοσχάτου

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΝΑ με την Ευρυάλη να πανηγυρίζει και τυπικά το πρωτάθλημα αλλά και την άνοδο, και την τετράδα των πλέι οφς να παίρνει την τελική της μορφή.

Έτσι, ο Ερμής Πειραιά ο οποίος κέρδισε τον Τελαμώνα και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου έχοντας προβάδισμα με 2-0 νίκες, ενώ η Γλυφάδα θα αντιμετωπίσει την Δάφνη Αγίου Δημητρίου όντας στο 1-1.

Η ομάδα που πανηγυρίζει την παραμονή της είναι ο Λέων Μοσχάτου ο οποίος ηττήθηκε στην Γλυφάδα, αλλά η νίκη του Αστέρα επί της Τερψιθέας του έδωσε την παραμονή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου:

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ.  78-64
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ  68-60
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ/ΜΕΓΑΡΩΝ  71-78
ΑΟΝΑ – ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ  77-69
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΓΛΥΦΑΔΑ  50-71
ΤΑΤΑΥΛΑ – ΛΕΩΝ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  74-68
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. – ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ  71-60

Τα ζευγάρια των playoffs:

Ερμής Πειραιά-Αστέρας Αγίου Δημητρίου (2-0)

Γλυφάδα-Δάφνη Αγίου Δημητρίου (1-1)

Τα ζευγάρια των playout:

Τερψιθέα-Παννεαπολικός (1-1)

Νέα Πέραμος-Τελαμώνας (1-1)

 

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΓΛΥΦΑΔΑ 50-71
Διαιτητές : Καλαϊτζάκης Καλατζής
Δεκάλεπτα: 17-12, 29-32, 38-54, 50-71
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κλιγκόπουλος): Κουτρομπίλας 1, Τζίτζης 10(2), Συρίγος 6, Βαρβατάκος 13(2), Κοθράς 9, Μπεζαντάκος, Μελλάς 4, Μακαρατζής 3, Μπουλάτζας, Μπινιάρης 4.
ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης, Παλτζόγλου): Τάγκαλος 7(1), Γιοβάς 4, Τζοβάρας 4, Καμπούρης 8, Μαραγκόπουλος 19(1), Αλεξανδρόπουλος 6(1), Θεοχάρης 12, Χαλκιάς, Κουτσολιάκος 5, Στεργίου, Χαριτωνίδης 2, Λούγαρης 4.

EYΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ 79-64
Διαιτητές :Στρέμπας Κούλης Χ.
Δεκάλεπτα : 15-11, 43-34 , 60-54,  79-64
ΕΥΡΥΑΛΗ (Τασιόπουλος Φωτεινός) : Σιγλέτος 4(1), Κακαβάς Π 11(1) ,  Κόκκινος 23(1), Ψυχογιός 6(1), Παρασκευόπουλος  7(1) Δημητρίου ,Κασπαριάν 12(2), Χαλκιάς  4, Μαγγανάς 4, Κουβούσης Αλεξιάς 3(1) Τσίλαγας 5(1)
ΔΑΦΝΗΑ Γ ΔΗΜ (Τάσος-Ζάλιαρης ) : Ζαχαρόπουλος 11 Μανίκας Κακαράτζας  , Φλέγκας 12, Βασιλικός  14(2), Μαστρογιάννης  2, Ρουμάνι  2, Κουντούρης  6(2), Ελενίτσας , Φωτεινάκης 9(3) , Πάσσαρης  Γιαννακοπουλος.

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 71-78
Διαιτητές : Καρακωνσταντόπουλος , Μέλης
Δεκάλεπτα : 19-19, 37-40, 55-60, 71-78
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης): Κουβάς, Τριανταφύλλου 14(4), Φορτάτος 4, Γιαννάκης 8(2), Γουρνάς 3, Βουρνάς 11(2), Θεοδωρικακος 19(2), Σταθάκος, Κοντοστέργιος 8, Καπερώνης, Μαρής 4
ΕΝ. Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Δρουμπούκης , Τηγάνης): Προσελέντης 18(4), Τόμπρος , Καραίσκος 11(2), Νικολούσιος 29(6), Μουστάκας 4, Χαραλαμπίδης 1, Σαμπλι 2 Μελισσάς, Παπάνογλου 13, Ασημόπουλος, Καπέτσης, Καρακατσάνης.

AONA – EA NIKAIAΣ 77-69
Διαιτητές Παυλόπουλος Ανδρ. Μελισσάρης
Δεκάλεπτα : 15 16, 32-33, 55-54, 77-69
AONA(Λαμπρόπουλος): Φιαμπόλης , Μαγγωνάκης 10, Ψάλτου , Αγγλόπουλος , Μανίκας 2, Άμερσον , Θεοφανίδης 4, Χατζηρόδος 4, Ραζής 7 , Πηλιούνης 1, Ρετσινάς 7, Αρνόκουρος 15
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης Λαμπαδάριος): Λιθόπουλος 26, Φουντής 13, Γραμμένος 3, Βαρλάς 6 Σκοπελίτης 10, Λάμπρου 3, Ρεπάνης 3, Γιανδήμας 5.

ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. – ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 68-60
Διαιτητές : Μαυρέλης Τζίμης
Δεκάλεπτα  :22-17, 41-34, 58-48 68-60
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Παύλος Καλοείδης ) : Κόγκας 19(5) Λαμπρινός , Μαμουνής 8(2) Βλαχάκης  2, Κορκοσούρας 5(1) , Μοναχός 2, Ρέππας 6 , Μπόθος 13 Θωμάς 2, Τριανταφυλλίδης 11
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος ) Λεμπέσης , Τόμπρος 3, Κούμενος 3(1) Στεφάνου 8,  Φιλίππου 27(6) , Μπουρβάνης 4, Ράπτης 13, Καρατζιόγλου 2, Ζέρβας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ ΔΗΜ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ 71-60
Διαιτητές: Γιακείμη Κούλης Κ
Δεκάλεπτα : 20-13, 35-29, 52-46, 71-60
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ ΔΗΜ.( Κάσσης Μαγγιώρος):  Νοίδης 2 Φωστέρης 19(2) , Δούβος 4 , Κασσάνος 6, Γρηγοράκος 20(3) , Κουκουβάκης 4 Αδράμης 7(1), Λούκος 5, Ακρίβος 2 Ζάβρας 2 Ρουσσάκος
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ (Λουλουδάκης Βλουτής ): Πετρίδης  9(1) , Κορωνιός 15, Νικολάκης 5(1) Ζέρβας Παπαδάκης 8, Παπαγιαννόπουλος 12(2), Χριστοδουλόπουλος 5(1), Σκουμής 4, Παπαθανάσης Ανδριώτης 2, Λουκάτος.

ΤΑΤΑΥΛΑ-ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ.    74-68    
Διαιτητές: Ραχιώτης – Ορφανός Εμμ.
Δεκάλεπτα: 24-21, 39-34, 52-56, 74-68
ΤΑΤΑΥΛΑ (Σιταράς) : Νικολόης 19, Παπαδόπουλος 10(2), Κουρής 16(3), Κουζινόγλου 2, Αβανίδης 19(1), Παδουβάς, Κάβουρας 8, Λύρας
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. (Μαντζώρος – Ιμπραημάκης) : Αλεξίου, Ιωάννου 15(1), Συριανός 7(1), Καρασούλας 12, Γκααφάρ 6, Βάσσης 6, Μαρκουίζος 17(1), Κετέμα 4, Κοντούζογλου 1

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.Ευρυάλη 49 (23-3)
——————————————————
2.Ερμής Πειραιά 48 (22-4)
3.Γλυφάδα 47 (21-5)
4.Δάφνη Αγίου Δημητρίου 43 (17-9)
5.Αστέρας Αγίου Δημητρίου 43 (17-9)
——————————————————
6.ΕΑ Νίκαιας 41 (15-11)
7.Ταταύλα 38 (12-14)
8.ΑΟΝΑ 37 (11-15)
9.Λέων Μοσχάτου 36 (10-16)
——————————————————
10.Τερψιθέα 35 (9-17)
11.Ένωση Νέας Περάμου 34 (8-18)
12.Τελαμώνας  33 (7-19)
13.Παννεαπολικός 32 (6-20)
——————————————————
14.Προοδευτική 30 (4-22)

Αφήστε το σχόλιο σας






Το Superbasket είναι η τρέλα μιας παρέας. Η τρέλα μας που έγινε η καθημερινή μας/σας συνήθεια. Σας κάνουμε παρέα από το 2007 και ελπίζουμε να το κάνουμε για πολλά ακόμα χρόνια.

Επειδή το μπάσκετ εδώ αρχίζει...

Περισσότερα για Β ΕΣΚΑΝΑ