Ακολουθήστε μας

EDITOR PICKS

Δύσκολο πέρασμα από το Καζάν για την Ρεάλ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε «σκούρα» από την Ούνικς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε το «γκάζι» και έφυγε νικήτρια από το Καζάν, επικρατώντας με 77-81 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Ούνικς ξεκίνησε «δυνατά» το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα σερί δώδεκα πόντων, στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 12-4. Η Ρεάλ όμως απάντησε με τον Αγιόν και στο 7’ είχε μειώσει σε 14-12, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +1 (18-17). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ούνικς να διατηρεί αρχικά μικρό προβάδισμα. Στο 15ο λεπτό η ισπανική ομάδα πέρασε μπροστά με 29-30 ενώ στο 19’ είχε ανεβάσει την διαφορά στο +10 (31-41), με την Ούνικς να μειώνει στο ημίχρονο σε 36-43.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και με τους Λάνγκφορντ και Παρακχούσκι, μείωσαν σε 42-46 στο 23’, ενώ με τον Κλαρκ να δίνει επίσης λύσεις, στο 25’ η Ούνικς πλησίασε στο 48-51. Η ρωσική ομάδα δεν σταμάτησε όμως εκεί, καθώς ισοφάρισε σε 53-53 και στο 30’ προηγούνταν με 59-57. Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ έκανε την αντεπίθεσή της και με οδηγούς τους Χάντερ και Ράντολφ, στο 37’ είχε περάσει μπροστά με 70-79. Η Ούνικς προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει και πάλι τα δεδομένα, με την Ρεάλ να φεύγει νικήτρια από το Καζάν.

Δεκάλεπτα: 18-17, 36-43, 59-57, 77-81

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Αντίποβ 5 (1), Κλαρκ 9 (1), Λάνγκφορντ 20 (1), Στολ, Παρακχούσκι 12, Κολόμ 11 (3τρ, 9ασ), Μπάνιτς 6, Βορόνοφ, Ουίλιαμς 8, Αντουσιτς 6.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 19 (2), Ντρέιπερ 3 (1), Νοτσιόνι 3 (1), Ντόνσιτς 5 (11ασ), Ματσιούλις 8 (2), Ρέγιες 3 (1), Αγιόν 12, Κάρολ 6, Χάντερ 14, Γιούλ 2, Τέιλορ 6.