Σταμάτησε στη Ρωσία το σερί της Μπάμπεργκ (vids)

Παρά την απουσία του Κίνο Κολόμ και τα κάκιστα ποσοστά ευστοχίας της, η Ούνιξ Καζάν επικράτησε της Μπάμπεργκ με 63-58 στη Ρωσία.

Ο γερμανικός σύλλογος διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, αλλά εν τέλει απώλεσε σερί τριών θετικών αποτελεσμάτων υποχωρώντας στο 7-10. Με τη σειρά τους, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την άνοδο στο 7-10, αν και βρέθηκαν στο -12, όταν έμειναν πίσω με 42-30 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Αντέδρασαν με σερί 8-0 και ισοφάρισαν σε 44-44 εντός του τρίτου δεκαλέπτου, πριν ολοκληρώσουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Έφτασαν στο +6 διαμορφώνοντας σκορ 59-53, που αποδείχθηκε υπεραρκετό για το θετικό αποτέλεσμα στο «Basket Hall Kazan».

Το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι προηγήθηκε με 20-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και έφτασε στο +11 «γράφοντας» 27-16 στη δεύτερη, πριν πετύχει την ύψιστη διαφορά του αγώνα. Μέχρι το συγκεκριμένο σημείο περιόρισε με επιτυχία τα «όπλα» των αντιπάλων εκμεταλλευόμενη τη σημαντική απουσία του τραυματισμένου Κολόμ. Εν τέλει, ο Κιθ Λάνγκφορντ χρειάστηκε 10/24 σουτ για 27 πόντους, που συνδύασε με δέκα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Λατάβιους Ουίλιαμς ακολούθησε με 13 πόντους.

Από την πλευρά του, ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν σκόραρε σε 28:15 (0/2 δ.), αλλά συνέβαλε στη νίκη του ρωσικού συλλόγου με τέσσερα ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ. Τέσσερις πόντους (1/2 δ., 0/4 τρ., 2/2 β.), τέσσερις ασίστ και τρία λεπτά σε 24:06 είχε ο Νίκος Ζήσης, ενώ συνολικά για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 13 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 46-47, 63-58.
Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 3 (1), Αντίποβ 5, Κλαρκ, Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ 7 (1), Παρακχούσκι 8, Κλιμένκο, Μπάνιτς, Πανίν, Καϊμακόγλου, Ουίλιαμς 13.
Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 6, Μέλι 4, Ζήσης 4, Στάιγκερ 3 (1), Θις 6, Στρέλνιεκς 13 (2), Βερεμένκο 2, Μίλερ 12 (1), ΜακΝίλ 2, Χίκμαν, Ραντόσεβιτς 6.