Πρόκριση με «θρίλερ» για την Σάσαρι, δεν έφτανε ο Μπράμος για τη Βενέτσια

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Σάσαρι μετά την επικράτησή της με 68-69 κόντρα στην Αβελίνο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με την Σάσαρι να προηγείται μόλις με 38-39 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Σάσαρι να καταφέρνει να πάρει τη νίκη «θρίλερ» με 68-69, με καθοριστικό καλάθι του Στίπτσεβιτς και το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η Μπρέσια έκανε την έκπληξη και επικρατώντας με 68-76 της Βενέτσια του Μάικ Μπράμου που πάλευε μόνος του, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η Μπρέσια εκμεταλλεύτηκε το καλό της ξεκίνημα (15-25 στο 10’) και συνέχισε το ματς με «ανεβασμένη» ψυχολογία. Η Βενέτσια κατάφερε στο 30’ να μειώσει σε 55-56 αλλά στην τελευταία περίοδο η Μπρέσια ανέβασε στροφές και πάλι και έφτασε στη νίκη με κορυφαίο τον Μάρκους Λάντρι με 19 πόντους. Ο Μπράμος ήταν ο πρώτος σκόρερ και μόνος διψήφιος της Βενέτσια με 22 πόντους.