Σανς-Τίμπεργουλβς 109-126: Μπρέικ και μια νίκη μακριά από την πρόκριση

Με τον Έντουαρντς να κάνει πράγματα και θαύματα οι Τίμπεργουλβς "έσπασαν" την έδρα των Σανς επικρατώντας με σκορ 126-109 κάνοντας το break και έτσι τους μένει μια νίκη για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Aπό την πρώτη και όλας περίοδο οι Λύκοι είχαν το προβάδισμα του αγώνα , με ένα ξέσπασμά του στο τρίτο δεκάλεπτο (20-35 επιμέρους) , αύξησε την διαφορά σε διψήφιες τιμές και έτσι οι Τίμπεργουλβς πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 126-109, κάνοντας το 3-0 στην σειρά.

Καταπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Έντουαρντς με 36 πόντους και 9 ριμπάουντ και ακολούθησαν οι διπλοί Γκομπέρ με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ και Τάουνς με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Καταλυτικός παράγοντας ήταν και ο Αλεξάντερ που πέτυχε τέσσερα τρίποντα στην τρίτη περίοδο αυξάνοντας το χάντικαπ του αγώνα. Απο τους ηττημένους ο Μπιλ τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους, ενώ ο Ντουράντ είχε 25.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-34, 53-59, 73-95, 109-126